Ubezpieczenie posagowe, na które wystawiana jest polisa posagowa jest to jedno z wielu rodzajów ubezpieczeń mających ustrzec ubezpieczonego przed danym ryzykiem. W tym przypadku ryzykiem o jakie się obawiamy jest śmierć rodziców, chcących zapewnić swoim dzieciom środki finansowe. Takie pieniądze są najczęściej przeznaczone, na to aby dziecko mogło pozwolić sobie na dowolnie wybrane studia, lub mieć łatwiejszy start w dorosłe życie.
Stroną ubezpieczającą jest w tym przypadku rodzic, zaś stroną ubezpieczoną będzie dziecko, które w wypadku wspomnianej śmierci rodzica otrzyma świadczenie pieniężne. W wypadku śmierci w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia losowego polisa posagowa ma na celu wesprzeć finansowo młodą osobę. Takie środki finansowe są wielkim wsparciem w sytuacji kiedy w życiu młodej osoby zabraknie rodzica, gdyż taka osoba nie jest w stanie jeszcze zarobić własnych pieniędzy, zaś wydatki pojawiać się będą mimowolnie. Warto jest również wspomnieć, że ubezpieczenie posagowe jest tak skonstruowane, że niezależnie od tego co stanie się podczas okresu ubezpieczenia, to pieniądze można będzie przeznaczyć na inny wydatek. Inną rolą tej polisy jest akumulacja funduszy pieniężnych na odpowiednim subkoncie i do czasu ukończenia 18 lat przez dziecko, będą tam odkładane. Co ciekawe są towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalające na wydłużenie tego okresu. Możliwe jest wówczas przykładowo wypłacenie środków przez potomka w wieku 25 lat.
Kto może kupić polisę posagową dla swojego dziecka?
Na taki typ ubezpieczenia mogą zdecydować się nie tylko rodzice, lecz również inne osoby jeżeli w ich interesie jest zadbanie o zapewnienie dziecku lepszego startu. Dzięki temu nabyć ten produkt może zarówno dziadek, babcia czy też wujek i ciocia. Warto tutaj podkreślić, że możliwe jest nawet to z perspektywy osoby kompletnie niezwiązanej z dzieckiem więzami krwi. Za sprawą takiej konstrukcji tej polisy możliwe jest ubezpieczenie dzieci będących często już w bardziej skomplikowanych sytuacjach rodzinnych.
Jak długo trwa polisa posagowa?
Na zakup tego rodzaju ubezpieczenia decydują się osoby myślące zdecydowanie bardziej długoterminowo o przyszłości, gdyż najkrótszy okres ubezpieczenia na jaki można zawrzeć tego typu umowę wynosi 5 lat. Najdłuższym okresem, na jaki można się związać z danym towarzystwem ubezpieczeniowym jest 25 lat. Samo ubezpieczenie wygasza się automatycznie zgodnie z zawartą umową, jednak jest to w momencie między ukończeniem przez dziecko 18 lat, a świętowaniem ćwierćwiecza. Wtedy właśnie pieniądze, które zostały nagromadzone na specjalnym koncie zostaną przekazane na wskazane przez ubezpieczonego konto. Warto jest też wiedzieć, że nie ma konieczności wypłaty środków przez dziecko. Towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć w ofercie możliwość dalszej reinwestycji zasobów z konta. Dzięki temu możliwe jest czerpanie ze środków dopiero kiedy będą faktycznie potrzebne. Oczywiście zależy to tylko i wyłącznie od tego, jaka jest wola ubezpieczonego.
W jaki sposób wyliczana jest wysokość składki na ubezpieczenie posagowe dla dziecka?
Przede wszystkim istotny jest tutaj okres trwania umowy, na jaką się zdecydujemy zawrzeć z towarzystwem ubezpieczeniowym. Inną zmienną jest wysokość kwoty, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel. Dodatkowo wpływ ma oczywiście kondycja zdrowotna rodzica, jednak dotyczy to tylko przypadków w których to towarzystwo z jakim zawieramy umowę wymaga od nas wypełnienia ankiety medycznej na temat naszego rzeczywistego stanu zdrowia. Ubezpieczalnie pozwalają również na wybór płatności w systemach zarówno miesięcznym jak i rocznym, co pozwoli się zdecydować większej ilości osób nie posiadających wolnych środków w większej ilości od ręki.
Co wchodzi w skład ubezpieczenia posagowego?
Oczywiście, jak w przypadku każdego ubezpieczenia jego zakres ochronny jest zależny od tego co znajduje się w ogólnych warunkach umowy, w skrócie OWU. Przykładowo towarzystwo ubezpieczeniowe Warta w najbardziej domyślnym wariancie proponuje wypłatę pieniędzy na sam koniec umowy. Jednak w razie zgonu rodzica dziecka, bądź jego opiekuna prawnego następuje przekazanie obowiązku prawnego do płacenia składek na ubezpieczyciela. Oczywiście każde towarzystwo ma w swojej ofercie możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe warianty. Przykładowo możliwe jest włączenie do ochrony możliwości trafienia ubezpieczonego dziecka do szpitala, czy też ewentualnego wystąpienia choroby. Inną ewentualnością od której można się zabezpieczyć jest losowy wypadek i doznanie z jego tytułu uszczerbku zdrowotnego. Oczywiście możliwe jest również zabezpieczenie się przed śmiercią osoby ubezpieczonej, lub otrzymanie renty posagowej.
Ograniczenia dotyczące polisy posagowej
W przypadku każdego ubezpieczenia należy mieć na uwadze nie tylko to od czego ono nas chroni, ale też to w jakim wypadku ochrona nas nie obejmuje. W ogólnych warunkach umowy zawarte są wyłączenia dotyczące danego typu ubezpieczenia, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie wiedzy na temat tego, czy dany wypadek będzie nas ubezpieczał. Jeżeli zdarzenie jest wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela, wówczas nie otrzymamy pieniędzy będących zadośćuczynieniem za poniesioną szkodę. Oczywiście, jeżeli będziemy oszukiwać ubezpieczyciela, to nie będzie on zobowiązany do wypłaty nam odszkodowania. Aby dokonać takiego oszustwa konieczne byłoby przykładowo zatajenie prawdy na temat posiadania ciężkiej lub nieuleczalnej choroby. Najczęściej wyłączenia obejmują w towarzystwach ubezpieczeniowych również śmierć w wyniku samobójstwa, śmierć podczas wykonywania nielegalnej działalności lub też w trakcie trwania karencji.
Karencja jest to w tym przypadku okres, w jakim dziecko nie otrzyma świadczenia z polisy w przypadku śmierci ubezpieczającego rodzica. Taka karencja może wynosić przykładowo rok, jednak dobrze byłoby zweryfikować to w każdym towarzystwie, gdyż warunki jej dotyczące mogą być różne dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli taki zgon nastąpi w trakcie jej trwania wówczas dziecko nie otrzyma środków. Oczywiście im krótsza karencja lub jej całkowity brak, tym lepiej dla ubezpieczającego.
Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie posagowe?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie przeanalizowanie całego rynku ofert, w czym pomocne mogą okazać się wszelakie porównywarki ubezpieczeń. W takim podejściu z pewnością możliwe będzie zaoszczędzenie sporej ilości czasu, jednak warto na samym końcu przed ostatecznym wyborem sprawdzić również tą ofertę bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego. Dzięki temu możliwe będzie dokładne rozpoznanie tematu i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, jakie mogą przyjść nam do głowy. Warto też poprosić o egzemplarz OWU oraz dokładnie je przeanalizować oraz sprawdzić czy dany produkt ubezpieczeniowy odpowiada naszym oczekiwaniom, oraz czy będzie spełniał swoją zamierzoną rolę. Jeżeli warunki nam nie będą odpowiadać to zawsze warto, mieć alternatywę w postaci oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego oferującego podobnie skrojony produkt. Tak jak w przypadku innych ubezpieczeń należy też nie kierować się wyłącznie ceną, gdyż czasami może to oznaczać również dużo węższy zakres odpowiedzialności ze strony zakładu ubezpieczeń. Może się to finalnie wiązać z chwilową oszczędnością na składce, która finalnie poskutkuje tym, że nie zostanie wypłacone świadczenie.