Czy złagodzenie przez UKNF warunków zdolności kredytowej ożywi branżę?

Udostępnij

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złagodził warunki oceny zdolności kredytowej. Według decyzji KNF najniższy, minimalny poziom bufora, wynoszący 2,5 punktu procentowego, powinien być stosowany dla kredytów z tymczasowo stałą stopą procentową.

To oznacza, że dostępność kredytów wzrośnie. Czy w takim razie na rynek nieruchomości powróci popyt?

Nowa, korzystna dla Polaków, rekomendacja KNF Budynek KNF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazał bankom informację o możliwości zmiany minimalnej stopy procentowej, jaka powinna być przyjmowana w procesie oceny zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów oprocentowanych zmienną i okresowo stałą stopą procentową.

Warto przypomnieć, że w lutym 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego, uwzględniając uwarunkowania rynku kredytów hipotecznych, zaleciła, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej wszystkie banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 punktów procentowych.

Teraz, z uwagi na obniżenie wartości bufora do 2,5 punktu procentowego będą doliczać mniej, co sprawi, że zdolność kredytowa Polaków wzrośnie. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wskazał przy tym, że nowy najniższy minimalny poziom bufora, czyli 2,5 punktu procentowego, powinien mieć zastosowanie dla kredytów opartych na tymczasowo stałej stopie procentowej.

Co z kredytami ze zmienną stopą procentową?

W przypadku kredytów oprocentowanych zmienną stopą procentową powinien zaś zostać zastosowany adekwatnie wyższy poziom bufora. W praktyce więc zapowiedziane przepisy mają uwzględniać założenia generalne, zgodnie z którymi wysokość bufora zależna będzie od rodzaju oprocentowania kredytu

Za właściwą ocenę ryzyka i przyjęcie adekwatnych rozwiązań w tym obszarze odpowiedzialny ma być zarząd banku.

Dlaczego UKNF złagodził warunki oceny zdolności kredytowej? stopy procentowe

Jak wyjaśnił rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Barszczewski, powodem złagodzenia przyjętego prawie rok temu podejścia jest przede wszystkim niższe obecnie prawdopodobieństwo znacznego wzrostu stóp procentowych.

Zmiana podejścia wpływa także stymulująco na wprowadzanie przez banki do oferty kredytów mieszkaniowych opartych o okresowo stałą stopę procentową.

Czy akcja kredytowa znów się rozpędzi?

Złagodzenia podejścia Komisji Nadzoru Finansowego już od dłuższego czasu wyczekiwały nie tylko banki, ale i branża deweloperska. W tej sprawie zawiązał się nawet nieformalny sojusz dewelopersko-bankowy.

Przedstawiciele obu sektorów podkreślają, że zmiana wysokości bufora z całą pewnością poskutkuje ożywieniem rynku kredytów, a zarazem zapewni potrzebne lokale dla wielu Polaków. Odrzucony wniosek o kredyt

Warto tutaj przypomnieć, że ostatni rok przyniósł załamanie się akcji kredytów mieszkaniowych. Co gorsza, bardzo słabo wygląda także pod tym względem początek 2023 roku.

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało bowiem, że popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu spadł o 56,1%. w ujęciu rocznym. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w styczniu spadła o 52,7% rok do roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również