Czy za drogimi ubraniami zawsze stoi jakość, dobry materiał i zrównoważona produkcja?

Udostępnij

Markowe buty i koszulki ze znanym logo to marzenie niejednej osoby. Za ubrania niektórych marek, trzeba zapłacić naprawdę sporo pieniędzy. Jednak czy warto kupować produkty znanych firm? Na co należy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy pozwolić sobie na markowe ubranie i czy za wielkimi domami mody zawsze stoi zrównoważona produkcja?

Czy metka idzie w parze z jakością?

Wiele osób zastanawia się, czy ubrania markowe są z jakiegoś powodu lepsze od tych z sieciówek. Niektórzy twierdzą, że płacimy tylko za metkę lub znaczek umieszczony na koszulce, lub butach. Jednak to wszystko zależy, ponieważ w sieciówkach możemy trafić na naprawdę fajne ubrania z dobrym składem w przystępnej cenie, ale także na ubraniowe buble. Podobnie jest w przypadku markowych ubrań, ponieważ nie każda firma stawia na jakość, a niektóre za słabo wykonane produkty policzą sobie trzy razy tyle, co sieciówka.

Czy są jakieś powody, dla których warto kupować markowe ubrania? Tak i jest ich całkiem sporo, jednak wymaga to od nas większej uważności i zaangażowania. Jeżeli bardzo zależy nam na ubraniu z konkretnej firmy, nie warto patrzeć jedynie na logotyp, chyba że to właśnie na nim przede wszystkim nam zależy. Należy sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonany produkt. Przykładowo poliester jest słabym materiałem, w którym nasze ciało będzie bardzo szybko się pocić, a jeżeli z niego wykonana jest bielizna, to może nawet spowodować nieprzyjemne odparzenia. Dlatego za markowe ubrania wykonane ze złego materiału naprawdę nie warto przepłacać. Jednak, ile dokładnie drogie marki liczą sobie za ubranie? O tym w dalszej części artykułu.

Ile trzeba zapłacić za ubranie znanej firmy?

Sprawa z cenami ubrań markowych także nie jest taka prosta, ponieważ są one naprawdę różne. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wszystkie produkty markowe, nawet bielizna, będą przekraczać cenę 100 zł, a czasem możemy spotkać się z ubraniami wartymi nawet kilka tysięcy. W niektórych sytuacjach płacimy tylko za metkę, ponieważ za wieloma ubraniami nie idzie znakomity projekt, najlepszy materiał, czy znany projektant, a jedynie logotyp umieszczony na ubraniu. Trzeba jednak przyznać, że większość ubrań drogich marek jest wykonana staranniej i zwykle są trwalsze niż te z sieciówki.

Jeżeli decydujemy się na zakup ubrania znanej i drogiej marki, warto sprawdzić kilka szczegółów. Ważny jest skład materiałów, ponieważ nawet najdroższa rzecz, wykonana ze sztucznej tkaniny będzie niekomfortowa w noszeniu. Bardzo ważne jest także wykonanie. Jeżeli ubranie kupujemy stacjonarnie, warto sprawdzić, czy produkt jest starannie wykonany i czy wszystkie jego elementy spełniają nasze oczekiwania. Nie warto płacić więcej tylko za logo czy metkę. Zadbajmy o to, ponieważ za większe pieniądze możemy sporo wymagać. Ostatnio istotną kwestią jest sposób produkcji. Czy wszystkie znane marki dbają o zrównoważoną produkcję i godziwie płacą swoim wykonawcom? O tym w kolejnej części artykułu.

Zrównoważona produkcja a znane marki

Osoby, które kupują drogie ubrania od prestiżowych firm, czasem kierują się jedynie swoimi upodobaniami, czasem jakością, a czasem także sposobem produkcji. Wiadomo, że rynek fast fashion jest szkodliwy dla środowiska i pełen wyzysku. Ubrania z sieciówki są tak tanie, ponieważ są wytwarzane w krajach, w których nie zawsze przestrzegane są prawa pracownika, a fabryki produkują naprawdę sporo zanieczyszczeń. Jednak wielu z nas kupuje w sieciówkach, ponieważ ceny w nich są naprawdę przystępne i jesteśmy w stanie wybaczyć wszystkie błędy, które popełniają firmy z branży fast fashion, skoro bluzka kosztuje tylko 15 zł. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli znana i droga marka korzysta z tych samych niezrównoważonych metodą produkcji.

Warto dobrze sprawdzić, skąd pochodzi produkt, który chcemy kupić. Niestety duża część znanych marek korzysta z tak samo szkodliwych i tanich metod produkcji, jak przemysł fast fashion, mimo że ich ubrania są trzy razy droższe. Dlatego właśnie warto sprawdzić, gdzie firma ma magazyny, jaka część produkcji pochodzi z konkretnych miejsc i czy przypadkiem nie dochodzi do jakiegoś rodzaju nieprawidłowości lub nadużyć. Jeśli dana firma ma fabryki w Bangladeszu, czy w innym kraju, w którym prawa pracownika oraz dbanie o środowisko stoi na ostatnim miejscu, i to z niego pochodzi 80% ubrań, to zapewne nie stosuje ona zrównoważonej produkcji, tylko taką, jak przemysł fast fashion.

Znane marki często starają się dbać o to, żeby ich produkty były najwyższej jakości. Jednak, jeżeli powstają w tak samo szkodliwy sposób, jak ubrania marek fast fashion, to naprawdę nie warto za nie płacić. Za znanymi markami powinno stać nie tylko luksusowe logo, ale również dbanie o dobro pracownika oraz środowiska.

Produkcja lokalna — czy lepiej postawić na polskie marki?

Produkty znanych i drogich marek ubraniowych są uważane często za jedne z najlepszych. Niestety czasem możemy być zaskoczeni, kiedy sprawdzimy, gdzie są produkowane lub z jakich materiałów wykonane są poszczególne produkty. Jeżeli chcemy mieć pewność, że kupowane przez nas ubranie jest wytwarzane w zrównoważony sposób i dobrych dla naszej skóry materiałów, lepiej wybrać lokalną produkcję z Polski. Oczywiście tutaj też lepiej dobrze sprawdzić, na jakich zasadach działa dana marka.

W naszym kraju w ostatnich latach otworzyło się coraz więcej fantastycznych firm, które produkują ubrania w całości w Polsce. Decydując się na zakup produktów w takich miejscach, mamy pewność, że nie wspieramy szkodliwego przemysłu fast fashion i nie płacimy jedynie za logo.

Markowe ubrania, duże pieniądze — czy warto?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy za ubrania znanych marek zawsze warto zapłacić więcej pieniędzy. W niektórych sytuacjach za logiem idzie dużo lepsza jakość, solidny i przyjemny dla skóry materiał oraz zrównoważona produkcja. Jednak wiele firm, które liczą za swoje ubrania naprawdę sporo pieniędzy, korzystają z tych samych fabryk, co przemysł fast fashion. Czasem ubrania są wykonane z tanich materiałów i wcale nie są dużo trwalsze niż te z sieciówki. Dlatego lepiej dokładnie sprawdzić naszą ulubioną drogą markę, sposób produkcji, ale także konkretne ubranie. Ponieważ dobrze, jeżeli za renomowaną firmą idzie jakość materiałów, wykonania oraz zrównoważone podejście do produkcji ubrań.

W niektórych sytuacjach dużo lepiej postawić na ubrania polskich marek, których całość produkcji odbywa się w naszym kraju. Coraz więcej powstaje znakomitych polskich producentów, którzy stawiają na zrównoważone podejście do wytwarzania ubrań, a ich jakość jest na tym samym poziomie, co produkty znanych domów mody.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również