Czy to już czas na wymianę opon na letnie?

208

Z całą pewnością wszyscy już zauważyliśmy, że wiosna nadeszła. Temperatury sięgają 20 stopni Celsjusza, słońce coraz dłużej nam towarzyszy, asfalt na drogach jest w zasadzie suchy. Czy zatem nadszedł odpowiedni czas na wymianę opon na letnie? Czy jednak można się obawiać, że zima nas jeszcze w najbliższym czasie zaskoczy i lepiej poczekać do przełomu kwietnia i maja?

Kiedy należy zmienić opony na letnie? Wymiana opon

Powszechnie przyjęło się, że opony letnie należy zakładać, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Wtedy zimowa mieszanka traci swoje właściwości i przestaje zapewniać optymalną trakcję. Letnia opona w cieplejszych warunkach dzięki innemu bieżnikowi i innej mieszance radzi sobie znacznie lepiej podczas jazdy na mokrej i suchej nawierzchni. Opony letnie zapewniają także wysoką stabilność na zakrętach oraz optymalne zużycie paliwa w lecie. Mieszanka stosowana w oponach zimowych latem nie zapewnia z kolei przyczepności i bezpiecznego hamowania na suchej oraz mokrej nawierzchni.

Wszystko zależy od sezonu

Te wytyczne niestety dość trudno osadzić w ramach czasowych ze względu na zmienność pogody na przełomie zimy i wiosny. Właśnie z tego powodu nie zaleca się zmiany opon na letnie już po pierwszych kilku dniach z temperaturą sięgającą powyżej 7 stopni Celsjusza. Lepiej poczekać aż pogoda się ustabilizuje i dopiero wtedy udać się do serwisu z zamiarem montażu nowych opon.

W takim razie kiedy w praktyce dokonać wymiany ogumienia? Niestety nie ma książkowej, zawsze dobrej odpowiedzi na pytanie. Z jednej strony nie można tego zrobić od razu, gdy tylko termometr zacznie pokazywać po kilkanaście stopni na plusie. Z drugiej strony, nie można zwlekać zbyt długo, ponieważ zimowe opony w ciepłe dni nie zachowują się odpowiednio.

Najlepiej wstrzymać się jeszcze kilka dni Wymiana opon

Kluczem do odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule jest więc przeanalizowanie długoterminowej prognozy pogody. Czy zapowiada ona, że nocami czekają nas jeszcze ujemne temperatury lub takie w okolicach zera stopni Celsjusza? Niestety tak, jeszcze przez okres Wielkanocy prognozy pogody zakładają, że nocą temperatury mogą spaść poniżej zera. A to oznacza, że najrozsądniej będzie wstrzymać się z wymianą opon na letnie chociaż do 19-20 kwietnia. Taką decyzją powinniśmy wyeliminować ryzyko, że o poranku na drogach zaskoczy nas niebezpieczna gołoledź.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments