Czy to jest dobry czas na inwestycje mieszkaniowe?

Udostępnij

Inwestycje w mieszkania na wynajem wciąż popularne. Czy to jest dobry czas na inwestycje w mieszkania? Jakie inwestycje wybrać spośród ogromu podaży na rynku? Na te pytania w 33. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na kanale Portfel Polaka odpowiedział Michał Cal – właściciel TOTENDOM, w rozmowie z Michałem Ławińskim – business development managerem w Twoje Krajobrazy. Oto czego się dowiedzieliśmy:

RTG Nieruchomości #33

Czym zajmuje się Michał Cal?

Michał Cal jest współwłaścicielem trzech spółek pod marką TOTENDOM. Pierwsza z nich zajmuje się sprzedażą gotowych mieszkań inwestycyjnych osobom, które chcą zabezpieczyć swój kapitał, zarabiać pasywnie. Druga zajmuje się zarządzaniem tymi mieszkaniami. Trzecia firma to biuro projektowe wnętrz dla deweloperów i flipperów nieruchomości.

Wszystkie trzy firmy w ostatnie trzy lata bardzo szybko się rozwinęły, a firma zajmująca się projektami nawet już powoli wychodzi poza Polskę, na rynek brytyjski i amerykański.

Czy budowanie swojej marki równolegle z flippingiem mieszkań jest gwarancją sukcesu na tym rynku?

Absolutnie tak, zbudowanie swojej marki jest niezbędne, aby skutecznie nawiązywać współpracę z partnerami biznesowymi oraz inwestorami i poszerzać ich grono.

Jak można zacząć współpracę z TOTENDOM?

Na początku Michał Cal zawsze stara się poznać inwestora oraz zasobność jego kapitału, aby dobrać dla niego najlepszą strategię inwestycyjną dotyczącą zarabiania pasywnego na wynajmie.

Następnie wraz z firmą TOTENDOM zawiera się umowę na pierwsze mieszkanie. W kolejnym kroku nie trzeba już działać stacjonarnie – wystarczy zostawić TOTENDOM pełnomocnictwo i kolejne inwestycje w nieruchomości zatwierdzane są przez nas – jako inwestorów w ramach współpracy z TOTENDOM – mailowo, a wszystkie bieżące ruchy związane z nieruchomościami są umieszczane na chmurze obliczeniowej.

Czy TOTENDOM zajmuje się remontem mieszkań?

Oczywiście, firma przeprowadza wszystkie niezbędne prace od A do Z, dlatego Michał Cal nazywa swoje mieszkania “gotowcami inwestycyjnymi”.

Na czym polega zarządzanie nieruchomością przez TOTENDOM?

TOTENDOM zajmuje się w zasadzie wszystkim – od realizowania wszelkich płatności, przez naprawy, po przeglądy stanu technicznego mieszkania. Krótko mówiąc, firma zajmuje się tym mieszkaniem tak, jak gdyby należało ono do niej.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na własne potrzeby, a na co kupując na wynajem?

Zakup mieszkania dla siebie jest jak zakup prywatnego auta dla własnych potrzeb. Natomiast zakup mieszkania na wynajem przypomina w tej analogii zakup busa do rozwożenia towaru naszej firmy.

Kryteria są więc zupełnie inne, trzeba zwrócić uwagę na to by mieszkanie było atrakcyjne z perspektywy jak największej ilości najemców i na dodatek jednocześnie trwałe, aby nie trzeba było w nim regularnie wykonywać większych prac.

Jak Michał Cal widzi przyszłość rynku nieruchomości?

Dziś możemy dostrzec dwa fronty. Pierwszy z nich twierdzi, że czeka nas kataklizm na rynku nieruchomości, ceny dotkliwie spadną. Drugi front uważa natomiast, że ceny będą dalej rosły.

Michał Cal nie ma natomiast pojęcia, w którą z tych stron pójdzie rynek nieruchomości, dlatego stara się on zabezpieczyć przed kryzysem na tym rynku, a jednocześnie skorzystać z jego dobrodziejstw, które pojawią się na nim właśnie ze względu na kryzys. Z tego powodu jego strategia inwestycyjna jest ostrożna i długoterminowa.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również