Czy RPP ugnie się przed inflacją?! Czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych?

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce i Kanadzie.

Kawa z agentem

Mimo wysokich stóp procentowych spłacalność kredytów pozostaje dobra

Statystyki wskazują, że spłacalność kredytów, mimo silnego wzrostu rat, pozostaje dobra. Bankowcy dostrzegają jednak czynniki ryzyka i spodziewają się lekkiego wzrostu kredytów zagrożonych.

W przypadku klientów indywidualnych kluczowa będzie sytuacja na rynku pracy – jeśli nie nastąpi wzrost bezrobocia, zagrożonych kredytów przybędzie tylko w niewielkim stopniu. Przede wszystkim obawy bankowców dotyczą jednak sytuacji przedsiębiorstw. Pogorszenie w tym zakresie również może odbić się na klientach indywidualnych.

Coraz mniej opóźnień w spłatach kredytów

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec czerwca 2022 udział kredytów opóźnionych w spłacie o ponad 90 dni w całości portfela kredytów brutto udzielonych sektorowi niefinansowemu wyniósł 5,58%. Co ciekawe, to odczyt lepszy niż na koniec września 2021, czyli sprzed rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych – wtedy on wyniósł 6,28%.

RPP ugnie się przed inflacją?

Według najnowszego odczytu, inflacja w sierpniu znalazła się na poziomie 16,1%, podczas gdy analitycy oczekiwali 15,4%. Natomiast w swojej ostatniej wypowiedzi, jeszcze sprzed omawianego odczytu, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wspomniał, że prawdopodobnie Rada Polityki Pieniężnej we wrześniu podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych, a następna podwyżka – także o 25 punktów bazowych – będzie miała miejsce w październiku, po czym mogłoby nastąpić przejściowe wstrzymanie podwyżek stóp.

Dziś jednak prawdopodobnym wydaje się scenariusz podniesienia stóp procentowych nawet o 50 punktów bazowych oraz dalsza kontynuacja cyklu podwyżek w kolejnych miesiącach.

Narodowa strategia mieszkaniowa i inne metody zwiększania dostępności mieszkań ​w Kanadzie​

Mieszkania i domy teoretycznie są w Kanadzie względnie łatwiej dostępne niż gdziekolwiek indziej. Dziś jednak w tym kraju setki tysięcy ludzi mają kłopot ze znalezieniem własnego kąta.

Rząd Kanady także zdaje sobie sprawę, że znalezienie bezpiecznego i przystępnego cenowo miejsca do życia staje się w tym państwie coraz większym wyzwaniem.

Fundusze powstałe w ramach Narodowej strategii mieszkaniowej

Dlatego też w budżecie na 2022 rok zaproponował on szereg inwestycji mających na celu pomóc mieszkańcom zdobyć pierwsze mieszkanie oraz ograniczyć spekulację i nieuczciwe praktyki powodujące wzrost cen.

W efekcie przeznaczono miliardy dolarów kanadyjskich na Narodową strategię mieszkaniową. W jej ramach ruszyły poniższe fundusze:

  • Miliard dolarów na wsparcie projektów budownictwa spółdzielczego
  • 500 milionów dolarów na inwestowanie w budownictwo mieszkaniowe
  • 475 milionów dolarów na jednorazową wpłatę 500 dolarów dla osób mających problem z utrzymaniem swojego lokum
  • 1,5 miliarda dolarów na rozszerzenie inicjatywy szybkiego mieszkalnictwa, w ramach którego ma powstać minimum 6 tysięcy nowych mieszkań w przystępnych cenach, z czego co najmniej 25% zostanie przeznaczonych na mieszkania dla kobiet
  • 150 milionów dolarów kanadyjskich na wsparcie przystępnych cenowo mieszkań i powiązanej z nimi infrastruktury
  • 6,3 miliarda dolarów na budownictwo mieszkaniowe dla rdzennych mieszkańców Kanady.

Ulgi podatkowe

Tegoroczny budżet podwoił także ulgę podatkową dla kupujących swój pierwszy dom. Dziś wynosi ona 10 tysięcy dolarów kanadyjskich. Przewidziano także jednorazowe wsparcie o wartości 1500 CAD dla tych, którzy kupują dom po 1 stycznia 2022.

Pojawiła się też ulga podatkowa na renowację domu wielopokoleniowego – w postaci prawie 8 tysięcy dolarów kanadyjskich na budowę dodatkowego lokum, do którego będzie mógł wprowadzić się senior lub osoba niepełnosprawna. Kolejna inicjatywa dotyczy rozwoju budownictwa na wynajem.

Brakuje budowlańców

Rząd chciałby usunąć niedobór mieszkań do końca dekady. W tym celu w niecałe 8 lat musiałoby powstać ponad 3,5 miliona mieszkań. Przy obecnym tempie budowania powstanie jednak maksymalnie 2,3 miliona. W Kanadzie brakuje bowiem budowlańców – poziom wakatów w tej branży jest dziś wyjątkowo wysoki.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również