Czy rozliczenia podatkowe w Norwegii są bardziej skomplikowane niż w Polsce?

343

System rozliczenia podatków w Polsce od lat uznawany jest za wyjątkowo skomplikowany, zwłaszcza na tle wielu innych krajów europejskich. Jako przykład posłużyć państwa sprawniej funkcjonującego pod tym kątem posłużyć może Norwegia, w której cały proces przebiega w sposób dużo bardziej przyjazny podatnikowi. W Polsce trudność rozliczeń jest szczególnie wysoka w przypadku posiadania kilku źródeł dochodu, bądź też potrzeby korzystania z ulg podatkowych. Błędy w zeznaniach podatkowych mogą się wiązać z różnymi konsekwencjami, dlatego firmy często zlecają ich sporządzanie zewnętrznym biurom rachunkowym lub innych podmiotom. W Norwegii proces rocznych rozliczeń jest znacznie krótszy i łatwiejszy.

Podatki opłacane w Norwegii

rozliczenia podatkowe w NorwegiiRok podatkowy w Norwegii występuje od 1 stycznia do 31 grudnia, czyli podobnie jak w Polsce. Same norweskie podatki dzielą się na pośrednie oraz bezpośrednie. Pierwsze z nich to podatki akcyzowe oraz VAT, które są naliczane od usług i towarów w momencie ich produkcji, eksportu, importu lub sprzedaży. Drugie natomiast dotyczą podatków płaconych bezpośrednio do urzędu skarbowego, do czego zobowiązane są osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa. Najważniejsze bezpośrednie podatki w Norwegii to przede wszystkim podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od nieruchomości oraz podatek od spadków i darowizn. Jednym z głównych aspektów odnoszących się do przepisów podatkowych w Norwegii jest sama wysokość podatków. W kraju tym są one obliczane przy uwzględnieniu progów podatkowych, których przekroczenie zobowiązuje podatnika do zapłaty wyższej kwoty.

Rozliczanie podatków w Norwegii

Podobnie jak wiele innych spraw urzędowych w tym kraju, rozliczanie podatkowe w Norwegii można zrealizować przez Internet. Aby złożyć w ten sposób roczne zeznanie do urzędu skarbowego, należy założyć profil na platformie administracyjnej Altinn. Za jej pomocą można też sprawdzić poprawność danych na dokumentach przesyłanych przez urząd skarbowy czy dokonać odpisów podatkowych. Korekta rozliczenia może być składana do 5 lat wstecz, np. w przypadku braku dokonania odliczeń od podatku. Jej prawidłowe złożenie zwykle spotyka się z pozytywną decyzją norweskiego urzędu skarbowego. Profesjonalną pomoc przy korektach rozliczeń zapewnia zespół konsultantów Polish Connection. Biuro to oferuje też wsparcie przy innych usługach, takich jak rejestracja firmy czy realizacja kontraktów w Norwegii. System podatkowy tego kraju opiera się na skali proporcjonalnej, dlatego osoby zarabiające więcej muszą płacić wyższe podatki.

Ulgi i odliczenia podatkowe w Norwegii

Osoby rozliczające się w Norwegii mogą korzystać z różnych ulg i odliczeń. Zagranicznym pracownikom przysługuje status pendler, nazywany również ulgą od rozłąki. Na jego uzyskanie mogą liczyć osoby, które ze względu na pracę w Norwegii muszą pozostawić w Polsce swoją rodzinę czy partnera. Otrzymanie tego statusu jest możliwe w przypadku podróży do ojczyzny minimum trzy razy w roku kalendarzowym. W Norwegii dostępne jest też odliczenie za odsetki kredytu hipotecznego, z którego można korzystać również w Polsce. Do praktycznych rozwiązań należy odpis rodzicielski, obejmujący koszty opiekunki, przedszkola, świetlicy czy dodatkowych zajęć dla dzieci. Uzyskać można też odpis za dojazdy do pracy, bramki i promy, związki zawodowe, składki na dodatkowy filar czy odpis z tytułu środków zgromadzonych na mieszkaniowym koncie oszczędnościowym. W Norwegii obowiązuje ponadto kwota wolna od podatku, czyli minsterfradrag. W praktyce zależy ona od przychodów, które uzyskane zostały w poprzednim roku podatkowym i maksymalnie wynosi 43% kwoty brutto.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments