Czy PiS straci władzę? Co sądzą o tym Polacy?

325
rząd pis

Czy Prawo i Sprawiedliwość po jesiennych wyborach parlamentarnych straci władzę i po ośmiu latach przestanie rządzić w Polsce? – takie pytanie zadano Polakom w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

PiS jednak przegra?

Aż 42,9 proc. uczestników sondażu zgodziło się z powyższym zdaniem. Odpowiedź „zdecydowanie tak” wybrało – 15,4 proc., a raczej „tak” – 27,5 proc. ankietowanych.

Niewiele więcej osób – 45,1 proc. – jest jednak zdania, że partia Jarosława Kaczyńskiego nadal będzie rządziła Polską. 12,4 proc. jest zdania, że „zdecydowanie” tak się stanie, zaś 32,7 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”.

12 proc. respondentów stwierdziło, że nie wie lub trudno im odpowiedzieć na to pytanie.

Co ciekawe, ani jeden zwolennik PiS pytany o ocenę możliwości utraty władzy przez tę partię nie wskazał odpowiedzi „zdecydowanie tak”, a „raczej tak” wybrał niespełna co ósmy (13 proc.). 44 proc. wyborców ugrupowania wierzy w jego sukces. Zdania nie miało 12 proc. uczestników badania.

Co sądzą wyborcy opozycji? 28 proc. jest zdania, że PiS będzie rządziło kolejną kadencję (2 proc. wskazań na „zdecydowanie tak” i 26 proc. na „raczej tak”). Innego zdania jest 62 proc., ale tylko 22 proc. zdecydowanie wierzy w porażkę Kaczyńskiego. Aż 40 proc. wybrało odpowiedź „raczej”. Zdania nie miała co 10. osoba.

W tej grupie osób niezdecydowanych przeważa opinia, że PiS nie straci władzy. 44 proc. wyborców z tej grupy uważa, że PiS będzie nadal rządziło, ale tylko 6 proc. jest zdecydowanych co do takiego wyniku wyborów, a 38 proc. dodało słowo „raczej”.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzona w dniach 14-16 kwietnia 2023 r. metodą CAWI i CATI na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych Polaków.

Opozycja ma trudne zadanie

Polska opozycja ma przed sobą trudne wyzwanie, jeśli chce wygrać wybory. Obecna sytuacja polityczna w kraju jest bardzo zróżnicowana i skomplikowana, a wiele zależy od tego, jakie kwestie będą dominować w debacie publicznej w nadchodzących miesiącach.

Jednym z kluczowych wyzwań dla opozycji jest zdolność do skutecznego przekazywania swoich propozycji i wizji zmian, które przyciągną wyborców. Musi ona zdobyć zaufanie wyborców poprzez przedstawienie konkretnych planów dotyczących kluczowych dziedzin, takich jak ochrona zdrowia, rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo czy edukacja.

Ponadto, musi być w stanie przekonać wyborców, że jest w stanie poradzić sobie z obecnymi problemami politycznymi, takimi jak wolność mediów czy reforma sądownictwa. Musi też przekonać wyborców, że potrafią porozumieć się między sobą i stworzyć skuteczną koalicję rządzącą.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments