Czy kredyt gotówkowy może być alternatywą dla hipoteki przy niskiej wartości nieruchomości?

185

kredytCzy kredyt hipoteczny to jedyna opcja na zakup nieruchomości, gdy nie posiadamy całej potrzebnej sumy? Na to pytanie możemy odpowiedzieć w dwojaki sposób. Wszystko uzależnione jest od tego, czy posiadamy wkład własny, jaka jest wartości nieruchomości i jak kształtuje się nasza zdolność kredytowa. Jaką inną opcję zamiast kredytu hipotecznego mamy do dyspozycji? Czy kredyt gotówkowy to dobra alternatywa dla hipoteki, gdy w grę wchodzi tańsza nieruchomość?

Czym charakteryzuje się hipoteka?

Kredyt hipoteczny, potocznie zwany hipoteką, to rodzaj zobowiązania celowego, którego środki przeznaczmy na zakup nieruchomości, jej budowę lub remont. Nadrzędną cechą odróżniającą kredyt hipoteczny np. od kredytu gotówkowego jest fakt konieczności zabezpieczenia dla banku w postaci nieruchomości, która została sfinansowana z kredytu. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które udzielane jest na bardzo długi okres czasu np. na 30 lat. To bardzo popularna i dla niektórych jedyna dostępna forma finansowania swojego własnego lokum. Przy tego rodzaju kredycie, banki wymagają wkładu własnego, aktualnie Komisja Nadzoru Finansowego w swojej Rekomendacji S zaleciła, aby wysokość wkładu własnego wynosiła minimum 20 procent wartości nieruchomości. Czy zatem jeśli posiadamy większy wkład własny, a nieruchomość jest stosunkowo niedroga, to możemy skorzystać z kredytu gotówkowego?

Czy warto finansować zakup nieruchomości kredytem gotówkowym?

Tak jak już wspomnieliśmy, aby takie posunięcie było zasadne, powinniśmy spełniać określone warunki. W przeciwnym bowiem razie może się okazać, że zabraknie nam środków, zakup nieruchomości będzie niemożliwy lub całe przedsięwzięcie będzie nieopłacalne. Jakie to warunki? Przede wszystkim niska wartość nieruchomości. Jeśli mamy na oku lokal, którego cena jest stosunkowo niewielka, a my posiadamy już środki na pokrycie części kosztów zakupu, wówczas kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli posiadamy wysoką zdolność kredytową i nie chcemy spłacać zobowiązania przez długie lata. Kredyt hipoteczny z racji swojej wysokości zaciągany jest na długi okres czasu i aby go otrzymać musimy spełnić szereg formalności. Natomiast kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel, a ocena zdolności kredytowej nie wymaga od konsumenta, aż takiego zaangażowania. Ponad to jeśli spodziewamy się, że będziemy posiadać środki na wcześniejszą spłatę kredytu, kredyt gotówkowy będzie korzystniejszym wyborem. Szybsza spłata kredytu hipotecznego obwarowana jest specjalnymi przepisami zawartymi w umowie.

Innym wariantem jest z kolei zbyt niska zdolność kredytowa, do skorzystania z kredytu hipotecznego. Pozyskanie środków z kredytu gotówkowego jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku hipoteki. Nie mniej jednak zanim zdecydujemy się na kredyt gotówkowy, w pierwszej kolejności warto dokładnie przeliczyć całkowity koszt kredytu. Może się bowiem okazać, że korzystniejsze cenowo będzie dla nas postaranie się i dopełnienie formalności w staraniach o kredyt hipoteczny, niż zaciągnięcie kredytu gotówkowego.

Czy kredyt gotówkowy może być alternatywą dla hipoteki przy niskiej wartości nieruchomości?

Odpowiadając na kluczowe pytanie. Kredyt gotówkowy zaciągnięty na nieruchomość o niewielkiej wartości może być dobrą koncepcją w określonej sytuacji. Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, należy dokonać dokładnej analizy naszej sytuacji finansowej oraz kosztów związanych z wyborem rodzaju finansowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments