Czy kolekcjonowanie monet się opłaca?

163

W zależności od dysponowanej ilości gotówki, możemy zdecydować się na wiele form ich zainwestowania. Jedną z nich jest kolekcjonowanie monet. Opłacalność tego rozwiązania uzależniona jest od posiadanej wiedzy, jak i doświadczenia powiązanego z numizmatyką. Warto jednak wiedzieć, że wartość monet rośne, a ich zbieranie może być sposobem na zwielokrotnienie wartości naszego kapitału.Czy kolekcjonowanie monet się opłaca?

Jakie monety możemy kolekcjonować?

Monety kupowane w celach inwestycyjnych możemy podzielić na:

  • Monety kolekcjonerskie– czyli stare monety, które wyszły już dawno z obiegu. Posiadają wartość kruszcu, jak i wartość numizmatyczną (wiek, stopień rzadkości, stan zachowania),
  • Monety bulionowe– inaczej nazywane inwestycyjnymi czy lokacyjnymi. Służą one jako lokata pieniędzy, natomiast ich wartość zależy od rodzaju i zawartości kruszcu. Nakład tych monet uzależniony jest od popytu, niektóre z nich są powszechne, a inne rzadsze i przez to cenniejsze,
  • Monety okolicznościowe– to monety emitowane tylko na specjalne okazje (upamiętniające ważne postacie czy zdarzenia).

Monety powinniśmy nabywać ze sprawdzonych i zaufanych źródeł, aby mieć pewność co do ich autentyczności. Takim miejscem jest np. dom aukcyjny https://aukcje.numimarket.pl/aukcje/.

Czy monety są opłacalną inwestycją?

Kolekcjonowanie monet może stać się dla kolekcjonera opłacalnym sposobem na inwestycje. Warto sięgać zwłaszcza po monety wykonane z metali szlachetnych, gdyż ich wartość nie podlega inflacji. Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie swoich wolnych środków właśnie w nie. Polskie dawne monety kolekcjonerskie osiągają ceny nawet od tysiąca po kilkanaście tysięcy złotych. Sporą wartość mają też nowe monety kolekcjonerskie w stanie menniczym, wydawane przeważnie z okazji rocznicy czy też upamiętnienia ważnych osób, czy dat. Ich wartość osiąga kilkaset złotych. Nietypowe i rzadkie monety z różnych krajów mogą osiągnąć cenę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kolekcjonowanie monet możemy potraktować jako inwestycję, jednakże wiele zależy od posiadanych w naszej kolekcji okazów.

Co wpływa na wartość monety?

W numizmatyce niezwykle ważną kwestią jest dokładna analiza stanu ogólnego monet. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas oceny ich wartości, a są to takie czynniki, jak:

  • masa– cięższe egzemplarze będą oczywiście droższe,
  • rodzaj kruszcu– największej wartości są te wykonane ze złota, natomiast na drugim miejscu plasuje się srebro. Nie bez znaczenia jest też próba kruszcu, im czystszy, tym cenniejsza okazuje się moneta,
  • ilość nakładu– najcenniejsze są rzadkie monety, wybite w bardzo ograniczonym nakładzie,
  • popularność– jeśli na monetę jest duży popyt, wówczas można ją łatwo sprzedać i to za sporą gotówkę,
  • stan egzemplarzu– najwartościowsze są te w idealnym stanie, natomiast te zarysowane i zniszczone trudniej jest sprzedać, a jeśli już się nam to uda to za niewielkie pieniądze,
  • unikatowość– monety stają się niekiedy unikatowe przez błędy w produkcji do jakich doszło,
  • znaczenie– kolekcjonerzy poszukują monet o wyjątkowej historii czy tych wybitych na specjalne okazje.

Opłaca się kolekcjonować zwłaszcza stare i cenione przez kolekcjonerów egzemplarze, które osiągają najwyższe ceny.

 

Czy monety drożeją? Na jaki zysk można liczyć?

Czy monety są opłacalną inwestycją?Większość monet kolekcjonerskich zyskuje na swojej wartości. Te, które nie drożeją to i tak pozostają na poziomie ceny emisyjnej. Jeżeli zdecydujemy się na regularne inwestowanie w niskonakładowe monety kolekcjonerskie, możemy liczyć na dosyć zauważalne zyski. Ich wysokość zależy od danego egzemplarzu monety. Niekiedy zdarza się, iż wzrost ceny można przewidzieć jeszcze przed emisją. Kolekcjonerzy przeprowadzają analizę parametrów monety, po czym rezerwują egzemplarze w przedsprzedaży. Warto podkreślić też to, że monety nie podlegają inflacji. Kolekcjonowanie monet może być dobrą inwestycją na przyszłość i sposobem na zabezpieczenie swojej rodziny. Oczywiście, istnieje pewne ryzyko inwestycyjne, gdyż nie wiadomo dokładnie czy i ile zyska się na takim zakupie. Nie musimy jednak zbytnio obawiać się zakupu monet, bo jeśli nie drożeją to i tak utrzymują swoją cenę emisyjną. Bardzo rzadko zdarza się, że monety tracą na wartości i ma to miejsce, zazwyczaj przy ogromnych nakładach w połączeniu z nieatrakcyjnym dla kolekcjonerów tematem.

Zainteresowanie monetami kolekcjonerskimi nieustannie rośnie. To sprawia, iż w czasie globalnego kryzysu stanowią one pewną formę inwestowania naszych środków finansowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments