Czy kobiety biznesu wygrają wojnę na Ukrainie?

Udostępnij

Podczas Invest Cuffs 2023 miała miejsce debata na temat roli kobiet w biznesie w kontekście konfliktu na Ukrainie i ciężaru, który na nie nakłada wojna. Udział w niej wzięli Weronika Marczuk, Iryna Hrymak, Hanna Krysiuk oraz Yuliya Swiostek.

Dyskutantki, będące doświadczonymi kobietami biznesu, zanurzyły się w tematykę psychicznego i emocjonalnego obciążenia, które konflikt zbrojny nakłada na kobiety. Poruszyły tematy takie jak wpływ konfliktu na prowadzenie biznesu, przeciwności na rynku pracy, a także ciężar utrzymania rodziny w czasie wojny.

Jaka jest dzisiaj rola kobiety w wojennej rzeczywistości na Ukrainie?

Na Ukrainie coraz więcej państwowych instytucji – zwłaszcza w obwodzie lwowskim – jest dziś kierowanych przez kobiety. Jedną z nich jest Budynek Wojownika, który jednoczy wszystkich żołnierzy wracających z wojny, począwszy od 2014 roku.

Co więcej, okazuje się, że dziś za rozwój gospodarczy Ukrainy odpowiadają dziś w co najmniej 60% kobiety. Oznacza to, że aż 372 tysiące kobiet na Ukrainie zajmuje obecnie stanowiska kierownicze w przedsiębiorstwa. Co więcej, aż 220 tysięcy kobiet, czyli 83% ogółu zatrudnionych, pracuje dziś w przemyśle medycznym.

Ponad 5 tysięcy Ukrainek walczy także na froncie. Dla przykładu dziennikarka telewizji regionalnej w obwodzie lwowskim jest dziś snajperką. W praktyce więc obecnie na Ukrainie nie ma różnicy między płciami. Liczy się tylko miłość do ojczyzny i pragnienie zwycięstwa.

Jak działa Międzynarodowy Sztab Pomocy Ukraińcom?

Międzynarodowy Sztab Pomocy Ukraińcom to nieformalna organizacja, w której Ukrainki z 75 krajów codziennie przez pierwsze pół roku wojny każdego wieczoru wraz z ministrami i dyplomatami z wielu krajów naradzały się online w celu wspierania Ukrainy.

Organizacja ta nadal działa, a prowadzi ją Hanna Krysiuk. Jej hasło to: “Kobieta może wszystko” – ponieważ 80% Międzynarodowego Sztabu Pomocy Ukraińcom stanowią kobiety.

Czym zajmuje się firma Future Processing Ukraine?

Future Processing Ukraine to firma IT ze Śląska, która dostarcza oprogramowania. Pięć lat temu otworzyła ona swoje pierwsze biuro w Ukrainie, w Tarnopolu. Drugie biuro miało być otwarte w marcu ubiegłego roku, we Lwowie. Plany te pokrzyżowała jednak rosyjska inwazja.

Future Processing Ukraine od razu podjęło wtedy decyzję o zerwaniu współpracy z rosyjskimi i białoruskimi podmiotami. Co więcej, firma ma specjalny dział sprawdzający wszystkich swoich potencjalnych klientów – pod kątem tego, czy oficjalnie potępiają rosyjską agresję i tego, gdzie płacą podatki.

Future Processing Ukraine zaproponowało także wszystkim związanym z firmą kobietom z dziećmi z Tarnopola, przyjazd do Polski. Kluczową rolę w pomocy tym osobom podjęły inne kobiety. Co ciekawe, w kolejnych miesiącach, gdy sytuacja w Tarnopolu się uspokoiła, kobiety te wróciły do Ukrainy, do swoich domów.

Czym się różni życie bizneswoman w Ukrainie i w Polsce?

W Ukrainie przed wojną w biznesie bardzo dużą rolę niestety odgrywały takie negatywne zjawiska, jak łapówki czy brak realnej dotarcia do decyzyjnych osób. Wszystko dlatego, że Ukraina nie była jednolita, ludność tego kraju z różnych regionów ulegała rosyjskiej propagandzie.

Dziś dynamicznie to się zmienia, Ukraina z różnych regionów się konsoliduje i dąży do bycia pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, przestrzegającym europejskich norm prowadzenia biznesu. Ukrainki są świadome tych wyznań i pracują na jednoczeniem Ukrainy

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również