Czy Joe Biden powinien starać się o reelekcję?

Udostępnij

Większość Amerykanów nie chce, by w 2024 roku o prezydenturę ponownie walczyli ze sobą Donald Trump i Joe Biden – wynika z badania CNBC.

Amerykanie nie chcą ani Bidena, ani Trumpa

Aż 61 proc. uczestników Ogólnoamerykańskiej Sondy Ekonomicznej CNBC (CNBC All-America Economic Survey) uważa, że Trump nie powinien już walczyć o prezydenturę. Przeciwnego zdania jest tylko 30 proc. badanych.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku Bidena. Aż 70 proc. osób jest zdania, że nie powinien on już kandydować. Przeciwnego zdania jest 19 proc. respondentów.

Jak wyglądają wyniki, jeśli spojrzy się na poglądy polityczne? Ponownego startu Trumpa w wyborach prezydenckich nie chce 37 proc. wyborców Partii Republikańskiej, 61 proc. wyborców niezależnych i 88 proc. wyborców Partii Demokratycznej.

Bidena w roli kandydata na prezydenta w 2024 roku nie chce już widzieć 57 proc. wyborców Partii Demokratycznej, 66 proc. wyborców niezależnych i 86 proc. wyborców Partii Republikańskiej.

Skąd jednak ta niechęć do obecnego prezydenta? 47 proc. przeciwników jego kandydowania wskazuje na jego wiek. I faktycznie 80-lateni polityk nie jest już w dobrym stanie.

Co ciekawe, choć Trump ma 76 lat, czyli niewiele mniej niż Biden, tylko 8 proc. osób wskazało, że to przekreśla jego start w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

Z prezydentury Bidena zadowolonych jest z kolei 41 proc. Amerykanów, ale niezadowolonych – 54 proc.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 801 Amerykanów w dniach 26-30 listopada. Margines błędu wynosi 3,5 punktu procentowego.

Kto będzie walczył o prezydenturę?

Warto dodać, że reprezentantem Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich może zostać Ron DeSantis, obecny gubernator Florydy. Kto zaś będzie walczył o Biały Dom z obozu Demokratów. Jeśli Biden nie zdecyduje się na start (albo nie będzie go chciał aktyw partyjny), naturalną kandydatką jest wiceprezydent Kamal Harris.

Przygotowania do kampanii prezydenckiej wystartują zapewne już w przyszłym roku. Sam Trump ogłosił już, że chce ponownie walczyć o Biały Dom. Pytanie, czy uda mu się wystartować z poparciem Republikanów. Alternatywą jest samodzielny start, który jest skazuje go raczej na pewną porażkę, a nie sukces.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również