Szwajcaria to przepiękny kraj, który kojarzy się z cudownymi górami, neutralnością polityczną, a także jednym z niezawodnych i dyskretnych systemów bankowych. Państwo nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego wiele osób nie jest przekonanych, czy to dobre miejsce do emigracji zarobkowej. Sprawdź, czy warto wyjechać do pracy w tym kraju. Jakie możliwości daje Szwajcaria?
Co warto wiedzieć o Szwajcarii?
Szwajcaria to kraj, który wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze zdobywaniem szczytów i niesamowitymi trasami narciarskimi. To państwo federacyjne położone jest w Europie Zachodniej. Co ciekawe jest jednym z niewielu krajów, w którym stosowana jest demokracja bezpośrednia. Szwajcaria słynie też ze swojej neutralności, która trwa od kongresu wiedeńskiego z 1815 roku. Nawet do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero po przegłosowaniu referendum w 2002 roku.
Istotną kwestią dla osób wyjeżdżających do pracy jest to, że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej. Jednak podróż do tego alpejskiego państwa wcale nie jest taka trudna. Szwajcaria ma z Unią Europejską specjalne dwustronne stosunki i właśnie dzięki temu uczestniczy w pewnych wybranych inicjatywach wspólnoty. Dopłaca do budżetu Unii i należy do strefy Schengen. To oznacza, że została w niej zniesiona kontrola graniczna dla obywateli UE oraz innych państw należących do Schengen.
Przed decyzją o wyjeździe do Szwajcarii warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym państwie mamy cztery języki urzędowe, do których należą niemiecki, francuski, włoski i romansz. Przy czym najczęściej używany jest język niemiecki oraz francuski. W większości przypadków damy radę dogadać się także po angielsku.
Formalnie Szwajcaria nie ma stolicy, jednak jej funkcję pełni Berno. Właśnie w tym mieście swoją siedzibę ma rząd. Ponadto alpejskie państwo słynie z niezawodnego, bezpiecznego i dyskretnego systemu bankowości. Walutą w Szwajcarii jest frank szwajcarski. Jednak jakie są właściwie możliwości pracy w Szwajcarii? Czy Polakom opłaca się do niej wyjechać? Znalezienie pracy w Szwajcarii nie jest łatwe.
Jakie są możliwości pracy w Szwajcarii?
Szwajcaria oferuje spore możliwości zarobkowe, jednak znalezienie pracy w tym państwie to nie taka łatwa sprawa. Przede wszystkim warto pamiętać, że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego wyjazd w poszukiwaniu pracy lepiej dobrze zaplanować. Warto sprawdzić, w jakich sektorach brakuje pracowników. Zdecydowanie w Szwajcarii cenni są pracownicy z sektora bankowości, ponieważ państwo słynie właśnie ze swoich niezawodnych banków. Jednak bez trudu znajdą zatrudnienie także:
- Osoby działające w sektorze usług finansowych
- Specjaliści z branży informatycznej
- Osoby znające się na inżynierii mechanicznej, elektrycznej i metalurgicznej
- Farmaceuci oraz chemicy
- Osoby działające w branży specjalizującej się w energii odnawialnej, a w szczególności w elektrowniach wodnych
- Osoby specjalizujące się w biotechnologii oraz naukach o człowieku
- Piloci oraz inne osoby pracujące w lotnictwie
- Osoby pracujące w sektorze turystyki
- Osoby pracujące przy produkcji samochodów osobowych oraz innych pojazdów.
Przed wyjazdem do Szwajcarii warto zadbać o wszystkie dokumenty, które potwierdzą nasze umiejętności. Właśnie dlatego należy dopilnować posiadania najróżniejszych certyfikatów i dyplomów ukończenia kursów, szkoleń, a także uczelni wyższej. Trzeba pamiętać, że najlepiej przetłumaczyć wszystkie dokumenty jeszcze w Polsce. W Szwajcarii koszt tłumaczenia z języka polskiego może być znacznie wyższy. Ale czy naprawdę w alpejskim państwie będziemy tak dobrze zarabiać? Kraj znany jest z wysokich zarobków, ale jednocześnie koszty życia w Szwajcarii nie są najniższe.
Jakie są zarobki w Szwajcarii?
Na terenie całej Szwajcarii nie obowiązuje jedna płaca minimalna. Koncepcja jednej ustalonej najniższej płacy została odrzucona w referendum. Jednak sytuacja powoli zaczyna się zmieniać, a poszczególne kantony zaczynają ją wprowadzać. Alpejskie państwo prowadzi także politykę równej płacy niezależnej od płci. Natomiast w dużych firmach często obowiązują porozumienia związkowe. Polega ono na ustaleniu wysokości wynagrodzenia na stałym poziomie, które zależne jest od stanowiska.
Jak zarobki wyglądają w rzeczywistości? Średnia płaca za pracę w pełnym wymiarze godzin wynosi ponad 6 tys. franków szwajcarskich na miesiąc. Dlatego nie dziwi fakt, że wielu obcokrajowców decyduje się na przeprowadzkę do alpejskiego państwa. Dla Polaków praca w Szwajcarii może być opłacalna między innymi dlatego, że złotówka w stosunku do franka jest dość słaba. Jednak przede wszystkim wyjazd do tego kraju najbardziej opłaca się osobom, których na rynku pracy w Szwajcarii brakuje. Sporym minusem życia w Szwajcarii są dość wysokie koszty życia. Właśnie dlatego wiele osób wybiera inne państwa do emigracji zarobkowej.
Czy do pracy w Szwajcarii będzie potrzebna nam wiza?
Z racji tego, że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, część osób zastanawia się, czy do pracy będzie potrzebna im wiza. Alpejskie państwo prowadzi dość restrykcyjną politykę wizową. W przypadku Polaków nie będzie konieczne uzyskanie wizy, ponieważ Szwajcaria należy do strefy Schengen. Jednak mimo to obywatele naszego kraju muszą uzyskać specjalną zgodę.
Polacy jadący do Szwajcarii co prawda nie muszą posiadać wizy, ale konieczne jest uzyskanie zgody na osiedlenie, jeżeli chcą podjąć pracę. Jak to dokładnie wygląda? Po przybyciu do Szwajcarii należy zarejestrować się w ciągu 14 dni w kantonowym biurze migracyjnym. Następnie dana osoba ma 3 miesiące na znalezienie pracy. Jeżeli w tym czasie nie zostanie zatrudniona, może poprosić o wydłużenie okresu o kolejne trzy miesiące.
Szwajcaria a emigracja zarobkowa
Szwajcaria jest przepięknym państwem, które słynie ze swojej neutralności. Jest też jednym z niewielu krajów, w którym działa demokracja bezpośrednia. Mimo swojego uroku znacznie mniej osób wybiera Szwajcarię, jako kierunek emigracji zarobkowej. W tym państwie nie obowiązuje jedna płaca minimalna, ale mimo to zarobki są naprawdę dobre. Na całym etacie możemy zarobić nawet 6 tys. franków szwajcarskich miesięcznie. W stosunku do złotówki jesteśmy w stanie naprawdę sporo zarobić. Jednak warto pamiętać, że koszt życia w alpejskim państwie jest dość wysoki.