Czy budżet czeka korekta?

399

Wiele faktów zaczyna wskazywać na to, że rządzących czekają poprawki w sferze finansów. Budżet czeka korekta?

Jak na razie rząd Zjednoczonej Prawicy miał z górki. Dobra koniunktura pomagała finansować wiele socjalnych obietnic polityków. Deficyt budżetu państwa na koniec września to jedynie 1,8 mld zł. Stosunkowo niewiele. Zaczynają się jednak pojawiać problemy. Na ostatni kwartał roku zaksięgowanych jest najwięcej wydatków. Deficyt wzrośnie – jak sugerują eksperci – aż ponad 10-krotnie. Zrównoważony budżet na przyszły rok też staje się fikcją…

Budżet do poprawki

– Prawdziwa rozgrywka budżetowa to ostatnie miesiące roku. Wówczas realizowanych jest najwięcej wydatków i wówczas rozstrzyga się wysokość deficytu – mówił dziennikarzom „Rzeczpospolitej” Karol Pogorzelski, ekonomista z ING Banku Śląskiego.

Jesteśmy więc w okresie, gdy w pełni ujawnia się wysokość wydatków na rozszerzone 500+ i przy okazji wysokość ubytków w dochodach z PIT, który powstał w efekcie reformy systemy podatkowego. Pogorzelski nie ma złudzeń: na koniec 2019 roku w budżecie państwa pojawi się deficyt na poziomie aż 20 mld zł. Pamiętajmy, że zakładany limit w ustawie budżetowej wynosi 28,4 mld zł.

Problem z dociągnięciem tego budżetu do końca roku będzie miał nowy rząd, który zapewne personalnie nie będzie różnił się wiele od obecnego, bowiem wybory znowu wygrała Zjednoczona Prawica.

Przypomnijmy, że w trakcie trwania roku rząd PiS obiecał „trzynastki” dla emerytów i rencistów również w 2020 r. Pod wpływem nacisków koalicjantów z Porozumienia Jaroława Gowina trzeba będzie jeszcze odstąpić od pomysłu zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS.

– Moim zdaniem te dwie propozycje oznaczają, że w budżecie w 2020 r. – wcześniej czy później – pojawi się jednak deficyt. I rząd powinien jak najszybciej przedstawić odpowiednią autopoprawkę. W przeciwnym razie, jeśli ustawa budżetowa zostanie przegłosowana w obecnym kształcie, rządowi grozić będzie konieczność nowelizacji budżetu w trakcie roku – tłumaczy na łamach „Rz” Pogorzelski.

Okręt PiS i koalicjantów swobodnie płynął po morzu finansów przez ok. 4 lata. Teraz widać jednak, że natrafia na pierwsze problemy. Co gorsza to sama załoga utrudniła sobie rejs…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments