Czy Amerykanie chcą reelekcji Trumpa lub Bidena?

Udostępnij

W USA przeprowadzono nowy sondaż dot. wyborów prezydenckich. Został przygotowany w dniach od 14 do 18 kwietnia, zaś wyniki opublikował amerykański The Hill.

Większość wyborców nie chce Trumpa i Bidena

Okazuje się, że aż 60 proc. Amerykanów ankietowanych przez NBC News jest zdania, że Donald Trump nie powinien kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Co ciekawe, aż 30 proc. z tej grupy stanowią respondenci, którzy sami twierdzą, że są wyborcami Partii Republikańskiej.

Nie tylko Trump na słabe notowania. Jeszcze gorsze doniesienia media mają dla obecnego  prezydenta – Joe Bidena. 70 proc. zapytanych Amerykanów twierdzi, że nie powinien on ubiegać się o swoją reelekcję. Co gorsza, nie chce go już w Białym Domu aż 51 proc. wyborców Demokratów.

„Najnowsze wyniki są zgodne z innymi sondażami wskazującymi na niski entuzjazm elektoratu wobec Trumpa i Bidena, którzy przygotowują się do ewentualnego rewanżu w 2024 roku. Trump rozpoczął swoją kampanię w listopadzie, tuż po wyborach parlamentarnych, a Biden ma wejść do wyścigu wkrótce” – podał The Hill.

Jak wypada DeSantis?

Mimo powyższego wyniku, Donald Trump i tak może pochwalić się wyższymi notowaniami, niż jego najpoważniejszy rywal z obozu Republikanów. Chodzi o Rona DeSantisa, gubernatora Florydy. Przewaga Trumpa nad DeSantisem to aż 15 punktów procentowych. Inna sprawa, że nie jest jeszcze jasne, czy gubernator Florydy w ogóle powalczy o prezydenturę.

Kto powalczy o prezydenturę w Partii Demokratycznej. Kandydatura Bidena wydaje się na najbardziej prawdopodobna. Wynika to z faktu, że jest on obecną głową państwa. Mimo tego o prezydenturę chce też walczyć o Robert F. Kennedy Jr., potomek słynnego rodu Kennedych. Ma jednak problemy wizerunkowe – jest antyszczepionkowcem i zagorzałym krytykiem Fedu. Z drugiej strony, początkowo także Trump miał małe szanse w obozie Republikanów, a potem wygrał wybory, pokonując Hillary Clinton.

W badaniu 41 proc. zarejestrowanych wyborców zaznaczyło, że jeśli Biden będzie ubiegał się o reelekcję to “zdecydowanie lub prawdopodobnie” na niego zagłosują. W grupie tej było aż 88 proc. Demokratów.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również