Czwarta fala COVID-19 jest pewna

koronawirus

PAP zapytał eksperta o to, czy grozi nam czwarta fala COVID-19. – Jest duże prawdopodobieństwo czwartej fali. Bardzo chciałbym się mylić, lecz wiele na to wskazuje, że, chociaż mniejsza, ale czwarta fala zakażeń koronawirusem i zachorowań na COVID-19 wystąpi na pewno – powiedział agencji kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.

Czwarta fala już wkrótce

– Chociaż, biorąc pod uwagę liczbę osób zaszczepionych, będzie mniejsza – jeśli chodzi o liczbę dzienną zakażeń – ale czwarta fala pandemii jest nieuchronna – powiedział Banach. Dodał nawet, że kolejna fala może trwać dłużej niż poprzednie.

– Naiwnością byłoby twierdzić, że wariant delta nie zaatakuje Polski. Szczególnie, że w wakacje podróżujemy po całym świecie – powiedział. – Myślę, że musimy się na to przygotować – podkreślił.

Dodał, że wariant „Delta zdecydowanie jest najniebezpieczniejszym wariantem SARS-CoV-2, chociaż już słyszymy o wariancie delta plus czy kappa”. – Zakładam, że tych wariantów koronawirusa będzie w najbliższych latach bardzo dużo – przyznał.

Kolejne szczepienia

Jego zdaniem potrzebne kolejne szczepienie na COVID-19.

– Patrząc na historię szczepień, w większości sytuacji, mamy jednak +doszczepienia+, a szczególnie wtedy, kiedy pojawiają się nowe warianty patogenu – tłumaczył. – Weźmy przykład grypę będącej chorobą wirusową, która bardzo mutuje i dlatego praktycznie, co roku ta szczepionka jest inna – uwzględnia warianty choroby z ostatnich lat. Tak samo zapewne będzie w przypadku koronawirusa. Wszystko wskazuje na to, że szczepionki przeciwko COVID-19 są na razie skuteczne wobec wszystkich znanych wariantów koronawirusa, w tym nawet w ponad 90 procent przypadków przeciwko wariantowi delta – dodał.

Jego zdaniem szczepionki powinny być nadal darmowe dla każdej osoby, które chce się zaszczepić. W przeciwnym razie ludzie mogą nie chcieć się szczepić.

– Obserwując obecną gotowość do szczepienia się przeciw COVID-19, boję się, że ten element odpłatności za zastrzyk, spowoduje, iż jeszcze mniej osób będzie chciało się poddać zabiegowi. To przemawia za tym, aby kolejne dawki szczepionek były darmowe – argumentował prof. Banach.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments