Członek RPP Przemysław Litwiniuk: inflacja przekroczy 20 proc.

Udostępnij

Istnieje przestrzeń dla pewnego jeszcze zacieśnienia polityki pieniężnej, do spowodowania, by realne stopy procentowe były mniej ujemne, co przełożyłoby się na oczekiwania konsumentów i producentów, jeśli chodzi o poziom inflacji – powiedział w radiu TOK FM członek RPP Przemysław Litwiniuk.

Litwiniuk mówi o przyszłej inflacji

Polityka pieniężna, czy zmiana jej parametrów, która nastąpiła przez ostatnie 13 miesięcy, pewne efekty osiągnęła, a brak pełnego okiełznania z tych procesów (inflacyjnych – PAP) wynika niejako ze świadomej polityki rządu, a częściowo RPP, wynikającej z różnych argumentów, takich jak troska o wzrost gospodarczy, czy poziom bezrobocia – powiedział Litwiniuk. – Bardzo zależy mi na tym, aby rynek pracy był zdrowy (…), ale uważam, że nie ma istotnych zagrożeń dla tego rynku. Istnieje przestrzeń dla pewnego jeszcze zacieśnienia polityki pieniężnej, do spowodowania, by realne stopy procentowe były mniej ujemne, co przełożyłoby się na oczekiwania konsumentów i producentów, jeśli chodzi o poziom inflacji – dodał.

Uważa, że jeśli tylko inflacja będzie na podobnym poziomie jak w listopadowej projekcji NBP, to trudno będzie w Radzie zebrać większość za podwyżkami stóp.

– Myślę, że Rada (…) przyjęła założenie, że wystąpi szereg czynników dezifnlacyjnych w otoczeniu polskiej gospodarki, które będą przybliżać poziom wskaźnika do celu – powiedział.

Inflacja na poziomie 20 proc.

Litwiniuk powiedział też, że w I kw. 2023 r. inflacja może przekroczyć poziom aż 20 proc.

– Z różnych względów, przede wszystkim w I kw. będzie efekt statystyczny, tzw. efekt bazy. Druga kwestia związana jest z wygaszaniem tarczy antyinflacyjnej. Trzecia kwestia – niegasnące oczekiwania inflacyjne producentów i konsumentów. To niestety może w I kw. dać dosyć przerażające odczyty wskaźnika inflacji. (…) Myślę, że dwójka z przodu wygląda bardzo problematycznie. Niestety obawiam się, że możemy przekroczyć poziom 20 proc. – powiedział.

Inflacja pozostaje realnym problemem. Wydaje się, że przekroczenie poziomu 20 proc. jest już tylko kwestią czasu. Co gorsza, RPP przestała podnosić stopy proc., co dodatkowo może wzmocnić tendencje proinflacyjne. Do tego rząd kontynuuje swoją socjalną politykę.
Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również