Członek RPP Henryk Wnorowski powiedział, co dalej ze stopami proc.

229
stopy procentowe

Co dalej ze stopami proc. w Polsce? – Nie wydaje się, żeby w 2023 r. doszło do obniżki stóp procentowych w Polsce, obecnie nie ma nawet przestrzeni do dyskusji o kwestii obniżek – powiedział w telewizji BIZNES24 członek RPP, Henryk Wnorowski.

Wnorowski mówi o stopach proc.

Był pytany o to, czy w tym roku możemy doczekać się obniżki stóp procentowych w Polsce.

– Nie wydaje mi się. Osobiście nie widzę w tej chwili przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Co więcej, nie widzę przestrzeni do dyskusji o obniżkach. Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że jestem zadowolony, podobnie jak pan prezes, ale jestem zadowolony jedynie z tendencji, z kierunku (spadkowego inflacji – PAP), który się zaznaczył w ostatnich 3 miesiącach. Wszyscy się spodziewamy, że może być pewien odwrót w lutym, ale później już ten kierunek zostanie utrzymany – powiedział Wnorowski. – Oczywiście nie jestem zadowolony z poziomu inflacji – w grudniu 16,6 proc., to jest wciąż bardzo wysoka inflacja. (…) pamiętamy jaki jest cel inflacyjny i do tego dążymy – dodał.

Jego zdaniem obecny poziom stóp proc. jest „najwłaściwszy”, by rozpocząć schładzanie rynku. Za ok. rok inflacja ma dzięki temu spaść do poziomu 7-8 proc.

Niestety w lutym może przekroczyć 18 proc.

Dodał, że obecny poziom inflacji bazowej jest niepokojący.

Polacy nie mają złudzeń

Aż ok. 47 proc. badanych uważa, że inflacja będzie w 2023 r. wyższa niż w roku wcześniejszym. Z kolei 20 proc. wierzy, że będzie niższa. 27 proc. – że się nie zmieni. To dane z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Jak na opinię danej osoby wpływały jej sympatie politycznej? W gronie wyborców PiS 43 proc. ankietowanych uznało, że inflacja w tym roku będzie niższa niż w 2022, 20 proc. – że będzie wyższa, a 29 proc. uznało, że będzie na stałym poziomie. 8 proc. nie miało zdania.

Jak na sprawę patrzą zwolennicy opozycji? 41 proc. z nich uznało, że inflacja będzie wyższa, 16 proc. – niższa, a według 35 proc. – utrzyma się na stałym poziomie. 8 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem”.

Wśród wyborców niezdecydowanych, na jaką partię zagłosują, 68 proc. uznało, że inflacja będzie wyższa, 13 proc. – niższa, 14 proc. – utrzyma się na stałym poziomie, a 5 proc. nie miało zdania.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments