Część Polaków boi się, że wybory zostaną sfałszowane

381
urna wyborcza

Blisko połowa Polaków obawia się, że wybory do Sejmu i Senatu w 2023 r. zostaną sfałszowane – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”

Polacy boją się o jakość demokracji

Z badania United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że część Polaków boi się sfałszowania wyborów w tym roku.

28 proc. respondentów jest „zdecydowanie” przekonanych, że dojdzie do fałszerstw wyborczych. 19,3 proc. odparło: „raczej” dojdzie do fałszowania wyników wyborów. 31,4 proc. twierdzi, że „raczej nie” dojdzie do czegoś takiego. Z kolei 16,9 proc. odparło, że jesienią „zdecydowanie” nie dojdzie do fałszerstw. 4,4 proc. badanych nie ma zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-7 stycznia 2023 roku na grupie 1000 osób metodą Mix-mode CATI & CAWI methodology – ratio 50/50.

Politycy zaogniają atmosferę

Sytuacji nie poprawiają politycy. Donald Tusk apelował niedawno do swoich zwolenników, by pilnowali jakości wyborów w swoich miastach.

„Do wyborów został dokładnie rok. To od nas wszystkich zależy, na ile będą wolne i uczciwe. I czy je wygramy. A ja głęboko w nasze zwycięstwo wierzę” – napisał Tusk na Twitterze.

„I ja też w to wierzę. Zwycięstwo zależy od nas wszystkich” – dodała w komentarzu pod postem wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała w mediach, że gdyby wybory prezydenckie w 2020 roku „były uczciwe”, to wygrałby je Rafał Trzaskowski.

To nie koniec. W sierpniu 2021 r. podczas jednego ze spotkań Donald Tusk stwierdził, że gdyby wybory prezydenckie w Polsce w 2020 roku „były uczciwe w sensie prawnym, to prezydentem zostałby Rafał Trzaskowski”.

Wspomniana już Kidawa-Błońska też parokrotnie mówiła, że PiS jest gotowe sfałszować wyniki wyborów. Twierdzi, że partia może albo dosypać głosy do urn lub podać inne wyniki.

– Ta władza mnie nie zaskoczy – mówiła.

Takie słowa są jednak bardzo groźne dla demokracji. Jeśli PO przegra wybory, politycy tej partii będą zapewne podtrzymywać swoją narrację o „cudzie nad urną”, co może skutkować ulicznymi protestami i manifestacjami.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments