Czerwona teczka – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

320

W Polsce na uśpionych rachunkach bankowych zalegają miliardy złotych, które są tam wyłącznie dlatego, że spadkobiercy o nich nie wiedzą. Bardzo często w rodzinie nikt poza nami nie ma wiedzy, gdzie znajdują się wszystkie rachunki bankowe, polisy, fundusze, rachunki maklerskie, OFE, IKE i inne ważne miejsca, w których można mieć ulokowane środki. W efekcie, odszukanie wszystkich aktywów przez spadkobierców graniczy z cudem.

Z tego powodu warto założyć czerwoną teczkę. I to jak najszybciej, zamiast czekać na poważną chorobę czy inną sytuację kryzysową. Niezależnie od tego ile mamy lat, jeżeli jesteśmy osobą pełnoletnią, warto zadbać o tę kwestię – w końcu “przezorny zawsze ubezpieczony”. Czym więc tak naprawdę wspomniana czerwona teczka? Co powinno się w niej znaleźć? Dlaczego każdy powinien ją mieć? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Czerwona teczka – co to? Czerwone teczki

Czerwona teczka to po prostu segregator w czerwonym kolorze będący zbiorem bardzo ważnych dokumentów oraz instrukcji, które pomogą współmałżonkom lub innym osobom trzecim uregulować pewne sprawy po naszej śmierci. Nawet jeśli jeszcze nie wybieramy się na tamten świat i wcale nam się do tego nie spieszy, to warto z wyprzedzeniem przygotować się na taką ewentualność.

Pomysłodawcą stworzenia czerwonej teczki jest Marcin Iwuć, autor bloga “Finanse bardzo osobiste”.

Dlaczego każdy powinien posiadać czerwoną teczkę?

W końcu, skoro ciężko pracujemy na majątek naszej rodziny, to w razie nieszczęśliwego wypadku pozostawienie wszystkiego na jakimś uśpionym rachunku w banku czy innej instytucji z całą pewnością nie byłoby najlepszym rozwiązaniem. Poza tym, dużo lepiej jest teoretyzować – rozważać, co się może zdarzyć i jak chcemy, żeby sprawy się potoczyły. Wtedy nie przygniata nas stres związany nieprzyjemnymi okolicznościami i na pewno o niczym nie zapomnimy.

Dzięki czerwonej teczce to my mamy pewną kontrolę (przynajmniej w teorii) nad tym, co stanie się z naszym majątkiem po naszej śmierci. To najlepszy sposób, aby pomóc najbliższym, kiedy nas zabraknie, oszczędzimy im w ten sposób sposób wielu stresujących, problematycznych sytuacji i zadbamy o ich bezpieczeństwo.

Co powinno się znaleźć w czerwonej teczce?

Instrukcja postępowania

Wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji i tego, co aktualnie posiadamy. Autor wspomnianego bloga proponuje w pierwszej kolejności stworzyć instrukcję postępowania krok po kroku po naszej śmierci. W “czerwonej teczce” warto również umieścić listę osób wraz z namiarami, które mogą pomóc rodzinie, kiedy nas już zabraknie. Nie powinno zabraknąć w niej testamentu, a także polisy na życie wraz z numerem kontaktowym do przedstawicieli.

Informacje o aktywach

W teczce powinny znaleźć się także informacje o kontach osobistych i lokatach. Obecnie w tych produktach bankowych znajdują się miliardy złotych, ponieważ spadkobiercy zmarłych osób nie wiedzą o ich istnieniu. Ważne są także dokumenty związane z funduszami inwestycyjnymi, IKE, IKZE oraz akcjami i obligacjami w domach maklerskich. Nie można także oczywiście zapomnieć o portfelach kryptowalutowych.

Informacje o zobowiązaniach Czerwona teczka z napisem "aktywa"

Oprócz aktywów w naszej “czerwonej teczce” powinniśmy zawrzeć także informacje o zobowiązaniach. Wcześniej czy później upomną się o nie wierzyciele, więc warto przygotować rodzinę na taką ewentualność. Są to między innymi kredyty hipoteczne, karty kredytowe czy pożyczki – zarówno te bankowe, jak i od osób prywatnych. W teczce warto także umieścić dokumenty związane z działalnością gospodarczą, jeśli ją prowadzimy, lub dane dotyczące pracy na etacie. Dobrym pomysłem może być również podanie danych do zalogowania w Biurze Informacji Kredytowej – aby zweryfikować faktyczną listę kredytów i pożyczek.

Co jeszcze warto umieścić?

Ważne jest także wypunktowanie instytucji, które należy powiadomić o zgonie. Może to być przykładowo wspólnota mieszkaniowa lub dostawca Internetu czy operator telefonii komórkowej, u którego płacimy abonament. Nie zaszkodzi również podać danych do portali społecznościowych oraz adresów e-mail, a także poprosić o ich usunięcie.

Czego nie umieszczać w czerwonej teczce?

Celem czerwonej teczki jest ułatwienie naszym bliskim dotarcia do wszystkich składników naszego majątku. Na pewno nie chcemy natomiast za jej pomocą ułatwić potencjalnemu złodziejowi ogołocenia nas z pieniędzy, dlatego nie umieszczajmy w teczce haseł, loginów i kodów PIN do kont bankowych, maklerskich czy portfeli kryptowalutowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments