Czeka nas wyższe bezrobocie?

Udostępnij

W założeniach do budżetu na przyszły rok wskazujemy, że ta stopa bezrobocia może wzrosnąć, ale nie drastycznie. Szacujemy, że o jeden punkt procentowy – powiedziała w radiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg zapowiada skok bezrobocia

Minister rodziny i polityki społecznej była gościem w Programie I Polskiego Radia. Mówiła o bezrobociu w Polsce, została zapytana o to, czy utrzyma się ono na obecnym poziomie. Wcześniej podała, że w sierpniu stopa bezrobocia wynosiła 4,9 proc.

Jest to typowy letni spadek bezrobocia – powiedziała Maląg. Dodała, że to „najniższe od 32 lat bezrobocie”. – Pokazuje to, że poradziliśmy sobie z pandemią, uratowaliśmy miejsca pracy. Turbodoładowaniem po pandemii są rządowe inwestycje strategiczne, które przekazujemy do realizacji samorządom. Samorządy decydują, co chcą realizować, to pozwala rozwijać gospodarkę – tłumaczyła powyższy fenomen.

Jak jednak dodała, „w szacunkach, w monitoringu i założeniach do budżetu na przyszły rok wskazujemy, że stopa bezrobocia może wzrosnąć, ale nie będzie to drastyczny wzrost. Jeżeli sytuacja będzie rozwijać się tak jak obecnie, szacujemy, że o jeden punkt procentowy”.

Z kolei zapytana o to, czy w razie spowolnienia gospodarczego, które wydaje się nam coraz bardziej realne, może dojść do wzrostu liczby bezrobotnych, odparła, że tak, ale nie będą to duże wartości.

– Szacujemy – tak jak powiedziałam – że to może być około jednego punktu procentowego. Dziś osób bezrobotnych w liczbach bezwzględnych jest 808 tys. Pracodawcy mają obowiązek zgłaszania zwolnień grupowych, ale nie obserwujemy takich masowych zjawisk i sygnałów– powiedziała Maląg.

Wzrostu 500+ nie będzie

Niedawno Maląg potwierdziła też, że waloryzacji 500+ nie będzie.

– Polityka prorodzinna to przede wszystkim jest odpowiedź na potrzeby rodziców, musi być systemowa i kompleksowa. (…) W tym trudnym czasie, w którym przyszło nam żyć – po pandemii, z toczącą się wojną na Ukrainie, jeśli spojrzymy na rodzaje wsparcia, na które rodzice mogą liczyć przez 18 lat, wychowując dziecko (…), to jest to kwota 120 tys. zł. W roku 2015 było to zero – odparła. – Dzisiaj musimy podejmować działania, które powodują wyjście z pułapki niskiej dzietności. Dlatego wprowadzamy dodatkowe wsparcia dla rodziców. (…) Na ten moment nie przewidujemy waloryzacji (świadczenia 500+ – przyp. PP). Zresztą budżet państwa jest już znany. Ale cały czas wspieramy rodziny, również poprzez nowe programy – dodała.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również