Columbus Energy zaprezentował strategię rozwoju na lata 2023-28 – akcje ostro w górę

Columbus Energy

Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji Columbus Energy zaprezentował nową strategię biznesową na lata 2023-2028. Spółka wyznaczyła w niej a krótko- i długoterminowe cele, a także uporządkowała plany ekspansji zagranicznej oraz działalności na rynku BESS.

Inwestorzy jednoznacznie pozytywnie odebrali nową strategię rozwoju Columbus Energy. W efekcie, akcje spółki drożeją dziś o ponad 10%.

Columbus Energy dzieli biznes na trzy filary fotowoltaika

W ramach nowej strategii rozwoju na lata 2023-2028 Columbus Energy podzieli biznes na trzy filary – Columbus Energy, Assets i Technologies.

Pierwszy z nich, czyli sprzedaż fotowoltaiki klientom indywidualnym i biznesom, dość mocno ucierpiał w ostatnich kwartałach. W krótkim terminie lekarstwem spółki na powstałe problemy z popytem ma być umożliwienie składania zamówień (również hurtowych) przez Internet W planach jest również udostępnienie usług serwisowych.

Drugi filar działalności Columbusa opiera się na rozwoju projektów farm fotowoltaicznych w Polsce i za granicą. Spółka zamierza poprawić jego efektywność poprzez usługi projektowania, budowy i zarządzania wielkoskalowymi magazynami energii.

Jako trzeci filar spółka identyfikuje natomiast dział badań i komercjalizacji rozwiązań technologicznych – takich jak Smart-Node, który ma zwiększyć współpracę z Saule Technologies.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Już wkrótce każdy z trzech filarów spółki ma zostać wyodrębniony, prowadzić działalność jako odrębna jednostka i samodzielnie publikować wyniki. Celem ma być uwidocznienie sytuacji w każdym z nich.

Krótkoterminowe cele Columbus Energy

Opublikowana strategia Columbus Energy wskazuje na kilka kluczowych obszarów, w których zarząd widzi potencjał długoterminowego rozwoju grupy, budowania rynkowej wartości i wypracowywania zysku.

Przedtem jednak Columbus Energy skupi się na realizacji celów krótkoterminowych, do których zalicza:

  • Ustabilizowanie i rozwój sprzedaży dla domów i biznesu w Polsce
  • Ekspansja zagraniczna na kolejne rynki – Słowenię i Chorwację
  • Znaczące lub całkowite zredukowanie finansowania od inwestora DC24 ASI
  • Pozyskanie strategicznego inwestora do realizacji wielkoskalowych magazynów energii
  • Wejście na kolejne rynki krajów CEE
  • Komercjalizację produktów Columbus Technologies (również za granicą)
  • Budowę i sprzedaż farm fotowoltaicznych
  • Wdrożenie sprzedaży direct, czyli sprzedaż online do klienta końcowego

Rozwój wielkoskalowych magazynów energii

W swoich planach strategicznych Columbus Energy mocno podkreśla rolę wielkoskalowych magazynów energii w przyszłych, długoterminowych zyskach. Spółka w perspektywie najbliższych pięciu lat planuje w tym obszarze inwestycje na ponad 3 miliardy złotych. Duży litowo-jonowy magazyn energii

W strategii napisano, że “rozwój wielkoskalowych magazynów energii to jeden z kluczowych priorytetów w nowej strategii Columbus. Spółka ma ambicję zostać jego liderem, podobnie jak stała się liderem domowej fotowoltaiki. W pięcioletniej perspektywie będzie to jeden kluczowych obszarów działalności Columbus”.

Uruchomienie programu Reseller:Serwis i Hurt

Ponadto, w pierwszej połowie 2024 roku Columbus Energy planuje uruchomić program Reseller:Serwis i Hurt, na terenie Polski. Reseller skierowany będzie do wszystkich instalatorów branży Odnawialnych źródeł energii – montujących fotowoltaikę, pompy ciepła, magazyny energii i automatykę domową.

Długoterminowe cele Columbus Energy

Wśród długoterminowych celów strategicznych Columbus Energy uwagę przykuwa ekspansja zagraniczna.

Grupa zamierza dostarczać usługi montażu, sprzedaży i opieki posprzedażowej dla fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych dla sektorów residential, business i public w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do końca 2028 roku Columbus Energy chce uruchomić pełne portfolio swoich usług w: Czechach, Słowacji, Słowenii i Chorwacji oraz – jeśli sytuacja geopolityczna na to pozwoli – na Ukrainie, gdzie spółka zamierza aktywnie brać udział w przetargach organizowanych przez ONZ..

Akcje zwyżkują

Nie ma żadnych wątpliwości, że inwestorzy bardzo pozytywnie przyjęli nową strategię biznesową Columbus Energy i wiążą z nią duże nadzieje. W efekcie, akcje spółki zyskują dziś aż 10,4%.

Wykres akcji Columbus Energy

O Columbus Energy

Columbus Energy to spółka z sektora energii odnawialnej. Założono ją w 2014 roku, a jej siedziba mieści się w Krakowie. Zajmuje się dostarczaniem kompleksowych usług z zakresu instalacji OZE.

Columbus Energy wykorzystuje instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach domów, sprzedawane w formie abonamentów. Oprócz realizacji instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych i biznesowych, od 2020 roku spółka zajmuje się sprzedażą i montażem pomp ciepła, magazynów energii.

W 2016 roku Columbus Energy zadebiutował na rynku NewConnect. Z kolei w kwietniu bieżącego roku spółka przeniosła swoje notowania na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments