Co to jest karta debetowa i jak działa karta debit

277

Chodź w XXI wieku bankowość elektroniczna stała się powszechnością, to czy aby na pewno wszyscy wiedzą co to jest karta debetowa oraz jakie funkcje spełnia? Kiedyś karty płatnicze kojarzyły się głównie z kartami kredytowymi, co wymagało od klientów konieczność posiadania zdolności kredytowej, w celu wykorzystania jej funkcjonalności.

Z kolei wiedząc co to jest karta debetowa, mamy świadomość że do korzystania z niej wystarczą środki, które zgromadzone są na podpiętym pod nią rachunku.

Co to jest Karta Debetowa?

Na pytanie co to jest karta debetowa, należy udzielić bardzo prostej odpowiedzi. Jest to karta płatnicza, która umożliwia wykorzystanie zgromadzonych na koncie środków, aż do wysokości jego salda. W przypadku kiedy zabraknie środków na rachunku, wówczas transakcja zostaje odrzucona. W sytuacji, kiedy klient ma uruchomiony dodatkowy limit na koncie (tzw. debet) wówczas posiada możliwość przekroczenia wartości swojego rachunku.

Historia kart płatniczych sięga okresu tuż po II wojnie światowej. Wtedy też została wdrożona pierwsza karta płatnicza. W 1950 rok powstałą firma Diners Club International, która umożliwiała płatności za pośrednictwem karty w hotelach i restauracjach. Na koniec miesiąca przychodziło zestawienie transakcji nią wykonanych z prośbą o uregulowanie. Następnie wraz z upływem czasu oraz rozwojem technologii możliwe było stworzenie karty, która sprawdzała stan rachunku online, dzięki czemu możliwe było płacenie bez zadłużania się.

Co oznacza Debit na Karcie?

Po omówieniu podstawowej kwestii dotyczącej tego co to jest karta debetowa, pojawia się pytanie co oznacza karta debetowa (debit card)? Debetowa karta płatnicza to karta, która jest bezpośrednio połączona z danym rachunkiem bankowym.

W przypadku, w którym na danym rachunku nie ma środków wymaganych do zrealizowania transakcji, transakcja zostaje odrzucona. W przeciwieństwie do np. karty kredytowej, karta debit jest bezpośrednio powiązana ze wskazanym rachunkiem bankowym.

Jak działa Karta Debetowa?

Jak działa karta debetowa? Bardzo prosto. Robiąc zakupy w sklepie często jesteśmy pytani o to, czy płacimy kartą, czy gotówką. Wybierając płatność za zakupy kartą, klient może zrobić to zbliżeniowo, bądź włożyć kartę bezpośrednio do terminala. W zależności od wybranego sposobu oraz wysokości transakcji, może być wymagane podanie kodu PIN. Przetwarzane są następnie dane karty, które przesyłane są do centrum rozliczeniowego. Podmiot, który obsługuje rozliczenia kartowe, przesyła dane do instytucji kartowej, a ta z kolei do banku, który tę kartę wydał. Jeśli na rachunku klienta są środki umożliwiające dokonanie zakupu, wówczas bank potwierdza wykonanie transakcji. Mimo, iż proces ten ma kilka kroków, dzięki zaawansowaniu technologicznemu trwa to zaledwie kilka sekund.

Pomimo wysokiego zaawansowania technologicznego we współczesnym świecie, nie zawsze mamy możliwość zapłacenia kartą. Dlatego też karta debetowa umożliwia klientom również wypłacanie środków z rachunku, za pomocą bankomatu. Na takiej samej zasadzie, jak przy płatnościach kartą, w przypadku wypłaty z bankomatu, wypłacana kwota nie może przekroczyć wartości dostępnych środków na koncie.

Płatność Kartą Debetową przez Internet

Wiele osób może zacząć się zastanawiać, czy kartą debetową można płacić przez Internet? We współczesnym świecie płacenie kartą debetową przez Internet jest tak samo możliwe, jak w przypadku posiadania karty kredytowej. Płatność kartą debetową przez Internet odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku innej karty płatniczej. Oznacza to że mamy takie same możliwości, jak w przypadku innych kart płatniczych.

Zatem jak płacić kartą debetową przez Internet? Przede wszystkim należy zachować bezpieczeństwo. Pamiętać należy, że wielu cyberoszustów tworzy fałszywe strony internetowe, na które zostajemy przekierowani podczas zakupów online, przez co dokonując na takiej stronie płatności, ktoś uzyskuje dostęp do naszej karty i konta, ściągając z niego nasze pieniądze, a my nie otrzymamy towaru, który chcieliśmy nabyć.

Dlatego, by bezpiecznie zrobić zakupy w sklepie internetowym najpierw sprawdzamy czy dana strona posiada protokół https w linku, czyli szyfrowaną wersję. Następnie klikamy w ten protokół i sprawdzamy „wyświetl informacje o witrynie”. Tam sprawdzamy w szczegółach certyfikat, który został wystawiony do strony. Jeśli cokolwiek nam nie odpowiada, to zrezygnujmy z zakupów przez daną stronę internetową. Bezpieczeństwo danych naszej karty jest równie ważne, jak danych dotyczących naszej osoby.

Karta Debetowa a Płatnicza

Wiemy teraz co to jest karta debetowa, w związku z powyższym należy zapytać, czym się różni karta debetowa a płatnicza? Przede wszystkim karta debetowa jest powiązana z indywidualnym rachunkiem bankowym.

Natomiast karta płatnicza to jakakolwiek karta, która umożliwia nam płacenie nią, czy to w terminalach płatniczych, czy w Internecie. Kartą płatniczą zatem może być zarówno karta debit, karta kredytowa, czy jakakolwiek inna karta przedpłacona (prepaid).

Karta Debit – Podsumowanie

Kiedy wiemy karta debetowa co to, można zadać pytanie, czy warto posiadać takową w swoim portfelu? Karta debetowa umożliwia nam wykorzystywanie środków na rachunku, bez konieczności operowania gotówką. Fundamentalnym argumentem za kartą debit jest zatem bezpieczeństwo. Chcąc zakupić dany produkt, czy usługę, nie musimy posiadać gotówki przy sobie.

Skradzione fizycznie pieniądze, są praktycznie nie do odzyskania, zaś w przypadku skradzionej karty debit, złodziej musi znać kod PIN, by móc ją wykorzystać. Nawet jeśli go zna, posiadacz karty może zablokować kartę w swoim banku w ciągu kilku minut, co uniemożliwi kradzież środków z rachunku bankowego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments