Niektóre regiony Polski w ostatnich latach mocno się rozwinęły i przyciągają kolejnych przedsiębiorców, którzy chcą w nie zainwestować. Innym gminom wciąż nie udaje się zwrócić uwagi większych i mniejszych firm. Dlaczego w niektórych regionach inwestorów jest coraz więcej, kiedy inne nie mogą ich przyciągnąć? Co się dzieje z gminami, które przedsiębiorcy pomijają?
Co inwestorzy dają gminom?
W Polsce jest nadal wiele gmin, które pragną przyciągnąć nowych inwestorów. Jednak nie wszystkim się to udaje. Przedsiębiorcy są bardzo ważną siłą, która wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i gospodarczy danego regionu. Jednak, co tak naprawdę dają gminom nowi inwestorzy?
Przede wszystkim dzięki inwestycjom zwiększa się ilość miejsc pracy, z których mogą skorzystać lokalni mieszkańcy. Dzięki temu mniej osób zdecyduje się na wyjazd do innego miasta lub regionu w celu szukania lepszej pracy. Przedsiębiorcy mają ogromne znaczenie dla rozwoju infrastruktury w danym regionie. Ponadto gminy dzięki inwestorom mogą rozwijać się na wielu płaszczyznach. Między innymi w celu przyciągnięcia przedsiębiorców oraz ich zatrzymania gminy dbają o rozbudowę drogi i poprawę transportu publicznego, co pozytywnie wpływa także na życie mieszkańców. Tworzone są nowe budynki i magazyny, które mogą być wykorzystywane przez potencjalnych inwestorów.
Gminy, które przyciągają przedsiębiorców, stają się bardziej atrakcyjne dla innych i stają się przyjaznym do zamieszkania miejscem. Dzięki temu więcej osób decyduje się przeprowadzić. Ponadto wiele gmin, które staną się ciekawymi miejscami dla inwestorów, mogą stać się nowymi kierunkami turystycznymi. Jednak, jakie właściwie metody są stosowane przez gminy, w celu przyciągnięcia przedsiębiorców? Podstawą jest praca nad planem zagospodarowania terenu.
Jakie metody stosują gminy, żeby przyciągnąć inwestorów?
Najlepszym sposobem na zdobycie nowych inwestorów, jest zadbanie o działających już na terenie gminy przedsiębiorców. Ponadto warto zadbać o narzędzia infrastrukturalne, które pomogą wystartować nowym firmom, czyli budowę dróg, poprawę transportu publicznego, a także przestrzeni biurowej i magazynowej.
Gminy powinny podejmować skuteczne działania na rzecz wsparcia przedsiębiorczości. Między innymi dobrym rozwiązaniem, które stopniowo wprowadza coraz więcej regionów, jest wsparcie szkolnictwa. Ponadto gminy dbają o skuteczne działania w tworzeniu instytucji otoczenia biznesu, czyli powołuje instytucje wspierające przedsiębiorców, takie jak:
- Agencje rozwoju lokalnego
- Inkubatory przedsiębiorczości
- Fundusze poręczeń kredytowych
- Centra obsługi inwestora
- Fundusze pożyczkowe
- Ośrodki wsparcia przedsiębiorczości
- Parki przemysłowe
- Parki technologiczne
- Centra informacyjne.
Gminy dbają też o stworzenie wieloletniego planu strategicznego, którego celem jest wsparcie przedsiębiorczości i rozwój regionu. Ponadto wiele regionów opracowuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które uwzględniały tereny pod działalność inwestycyjną oraz gospodarczą. Sposobem, który stosuje wiele regionów w Polsce, w celu przyciągnięcia inwestorów, są ulgi podatkowe. Między innymi mogą to być:
- Niższe niż maksymalne stawki podatkowe od środków transportu
- Niższe niż maksymalne stawki podatkowe od nieruchomości
- Niższe lub preferencyjne stawki podatkowe od nieruchomości dla przedsiębiorców (przykładowo tworzące nowe miejsca pracy).
Przez inwestorów szczególnie cenione jest pozyskiwanie gruntów pod inwestycje od prywatnych właścicieli. Dodatkowo na plus jest organizowanie tak zwanych „śniadań biznesowych” w gminach szukających nowych inwestorów. Więcej o tego typu spotkaniach znajdziecie w naszym artykule Śniadania biznesowe — poznaj fenomen porannych spotkań. Jednak czy wszystkie rozwiązania zawsze się sprawdzają? Każda gmina powinna samodzielnie stworzyć własną strategię.
Czy w każdej gminie takie same rozwiązania przyciągną inwestorów?
Wiele regionów decyduje się na wprowadzenie takich samych rozwiązań, które zastosowała sąsiadująca gmina w celu przyciągnięcia nowych przedsiębiorców. Jednak to nie zawsze dobre rozwiązanie. Każdy region jest inny i coś, co sprawdziło się w danym miejscu, niekoniecznie pomoże innej gminie.
Poszczególne gminy powinny opracować własną strategię opartą na atutach konkretnego regionu. W niektórych miejscach konieczne będzie popracowanie nad lepszą infrastrukturą, kiedy w innych podstawą będzie przygotowanie odpowiedniego planu przestrzennego. A co się dzieje, kiedy dana gmina nie przyciąga przedsiębiorców? Brak inwestorów zwykle wiąże się z brakiem rozwoju danego regionu.
Co się dzieje, kiedy daną gminą nie interesują się inwestorzy?
Pewne regiony Polski mimo wielu starań nie są w stanie przyciągnąć na swój teren nowych inwestorów. W takiej sytuacji bardzo cierpią ich mieszkańcy, ponieważ gmina się nie rozwija. Jednym z najważniejszych czynników, które do danego regionu wnoszą inwestorzy, jest kapitał wpływający na dalszy rozwój. Ponadto przedsiębiorcy tworzą całkiem nowe miejsca pracy, dzięki którym lokalni mieszkańcy mają nowe możliwości.
W regionach, w których nie ma zainteresowania ze strony inwestorów, mieszkańcy często decydują się na wyprowadzkę. Wszystko spowodowane jest małą ilością możliwości oraz brakiem miejsc pracy. Szczególnie młodzi ludzie decydują się na przeprowadzkę do dużych miast, w których jest znacznie więcej ofert pracy.
Inwestorzy są kluczowi dla rozwoju gminy
Gminy robią naprawdę wiele, żeby przyciągnąć na swój teren inwestorów. Nic w tym dziwnego, ponieważ mają oni ogromne znaczenie dla rozwoju danego regionu. Przede wszystkim tworzą nowe miejsca pracy, dzięki czemu lokalni mieszkańcy mają więcej możliwości. Ponadto przedsiębiorcy są w stanie przyciągnąć całkiem nowych mieszkańców i wpływają na rozwój społeczny oraz gospodarczy danego regionu.
W zależności od gminy mogą być zastosowane różne rozwiązania, których celem jest przyciągnięcie inwestorów. Przede wszystkim warto zadbać o przedsiębiorców, którzy już działają na terenie danej gminy. Dla wielu firm szczególnie cenna jest dobra infrastruktura oraz uporządkowany plan przestrzenny. Coś, co może pomóc praktycznie każdej gminie i sprawi, że nowi inwestorzy zaczną się nią interesować, jest zakup ziemi od lokalnych właściciel, która może być przeznaczona dla przedsiębiorców.