Co się dzieje, gdy spółka jest zbyt droga, czyli dlaczego odrobina value nikomu nie zaszkodzi?

Udostępnij

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie odbyła się prelekcja Bartosza Szymy, eksperta w dziedzinie inwestycji i finansów, na temat nadwycenionych spółek na rynku giełdowym. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Kiedy spółka staje się zbyt droga?

Kurs większości największych spółek technologicznych został niezwykle wywindowany w latach 2019-2020.

Z reguły był to okres, w którym spółki takie jak Netflix, Tesla czy Apple cały czas rosły, poprawiały swoje wyniki finansowe, radziły sobie coraz lepiej – nawet w dobie pandemii COVID-19 popyt na ich produkty i usługi nie spadał. Za tymi spółkami zawsze kryły się interesujące historie, które budziły emocje u inwestorów.

Następnie przyszedł słabszy okres, czyli 2021 i 2022 rok. Ich wyniki rozczarowały rynek, a inwestorzy zrozumieli, że spółki te były zdecydowanie nadwycenione.

Co w praktyce będzie więc decydowało o udanej inwestycji?

Spółki, które osiągają sukcesy i stanowią dobrą inwestycję to takie, których wyniki finansowe z każdym rokiem są coraz lepsze, zyski rosną. W efekcie, regularnie wypłacają one dywidendy lub przeprowadzają skup akcji własnych. Gdy spółki działają w powyższy sposób, to ich wycena będzie rosła.

Jeśli nabyliśmy spółkę wzrostową, gdy jeszcze była tania i jej cena nie stanowiła kilkunastokrotności notowanych przez nią zysków, to z reguły w przyszłości kurs jej akcji będzie zwyżkował znacznie bardziej niż same jej zyski – po prostu wskaźnik ceny do zysku będzie notował coraz wyższe wartości, co czyni ją fantastyczną inwestycją.

Jeśli natomiast ten wskaźnik jest już bardzo wysoki, najlepiej odpuścić sobie taką spółkę, gdyż z każdym kwartałem będzie rosło prawdopodobieństwo spadku dynamiki jej przyszłych zysków – w końcu spółka nie może co roku rosnąć o co najmniej 20% przez kilkanaście lat.

Spółki wartościowe działają nieco inaczej. Ich celem nie jest ciągły gigantyczny rozwój i wzrost kapitalizacji. Stawiają one na to, aby ciągle stabilnie notować pozytywne wyniki finansowe i zależy im na realistycznej wycenie.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również