Co muzycy myślą o AI? Pewien wokalista ma ciekawy pomysł dot. zastosowania sztucznej inteligencji

Udostępnij

Temat sztucznej inteligencji budzi spore kontrowersje. Niektórzy wskazują, że może ona zabrać nam pracę. Inni widzą w niej szanse. Jakie jest zdanie artystów? Ostatnio na ten temat wypowiedzieli się dwaj znani muzycy.

Devin Townsend o AI

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Devin Townsend, znany muzyk, który słynnie z tego, że tworzy dość nieszablonową muzykę, przyznał, że nie obawia się AI.

– Podoba mi się to, co na ten temat powiedział Noam Chomsky, który stwierdził, że zamiast wychwalać sztuczną inteligencję, jakby miała być czymś na miarę powtórnego przyjścia Chrystusa, powinniśmy ją postrzegać jako wyrafinowany algorytm – powiedział. – Gdy się nad tym zastanowić, jest ona tylko narzędziem. A każde narzędzie jest przydatne, jeśli wiesz, jak je wykorzystać. Jako gatunek ludzki wielokrotnie udowodniliśmy, że dość prostacko podchodzimy do wyrafinowanych idei. Kto wie? Może to będzie nasz koniec? I tak wszyscy umrzemy (śmiech). ChatGPT bywa bardzo pomocny, Midjourney bywa pomocne. To fantastyczne narzędzia dla artystów. Gdy pojawia się coś nowego ktoś zawsze będzie próbował to zdemonizować, bo jest ono zagrożeniem. Ludzie zarabiający góry pieniędzy na robieniu powozów byli pewnie zdołowani, gdy pojawił się samochód. Ale tak działa świat. Jako gatunek ewoluujemy, tak się dzieje. Trzeba być świadomym własnego wkładu i odpowiedzialność powinna działać na poziomie jednostkowym, żeby wszystko nie poszło z dymem z dnia na dzień. Z drugiej strony uważam, że musisz się pogodzić z tym, że jesteśmy ludźmi i każdy z nas jest częścią tego problemu. Trzeba na szali zestawić moralność z chęcią uszczęśliwienia innych, nakarmienia rodziny, zarobienia na życie, przeżywania radości. Dopiero wtedy można stwierdzić, czy sztuczna inteligencja jest dobra czy zła. Ale to po prostu rzecz. Kto wie, jak się to skończy? Ale skończy się bez mojego udziału, postaram się więc wykorzystać ją dla moich potrzeb w sposób, jaki uważam za moralnie akceptowalny – dodał.

Twórz muzykę, o jakiej marzysz

Ciekawe zastosowanie dla AI opisał wokalista M. Shadows, który stoi za Avenged Sevenfold. Zespół wydał album „Life Is But A Dream”, który spotkał się z mieszanym odbiorem fanów grupy. Powód? Ta odeszła od swojego stylu.

Muzyk w wywiadzie dla „The Ex Man” wyjaśnił, jak AI może pomóc takim fanom.

– Wyobraź sobie, że myślisz: „Ta nowa płyta Avenged jest gówniana. Nie kapuję jej. Mam dość tego szajsu, który próbują robić. Daj mi płytę w stylu…” I AI robi ci taką płytę. Masz swój nowy album Avenged Sevenfold. Jest to mieszanka tego, co robiliśmy wcześniej tylko że inne refreny, inne fajne zagrywki. Myślę, że to może być cholernie interesujące. Tymczasem my, prawdziwy zespół, idziemy do przodu. Czeka nas naprawdę dziwna przyszłość, w której ludzie mogą powiedzieć sztucznej inteligencji: „Daj mi więcej tego i tamtego” – powiedział.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również