Co lepiej kupić złote monety czy sztabki? Wyjaśniamy!

707
złote monety, sztabki

Nie ma jednoznacznie dobrej lub złej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Jednak z całą pewnością należy uważnie rozważyć wybór między sztabkami lub monetami chcąc podjąć tego rodzaju decyzję finansową.

złote monety, sztabkiZłoto występuje w różnych formach, co nasuwa pytanie, która z nich jest najlepsza. Wszystkie poniższe informacje mają na celu pomóc dokonać inwestorom, jak najlepszego wyboru. Dodatkowo, zachęcamy przed ostateczną decyzją pogłębić swoją wiedzę na ten temat.

Złote monety czy sztabki – skąd dylemat?

Inwestycje w złoto kruszcowe i złoto numizmatyczne nieco się różnią. Każda opcja niesie różne zalety, a równocześnie obie są w stanie zabezpieczyć portfele inwestycyjne przed zmieniającymi się trendami na rynkach finansowych. Sztabki kruszcu, rządowe lub prywatne monety bulionowe oraz złote monety, które mają premię ze względu na rzadkość lub możliwość kolekcjonowania, są idealne dla inwestorów. Jednak nie ma wśród traderów takich, którzy nie zastanawialiby się, w jaki sposób najlepiej inwestować złoto Warszawa – spójrzmy zatem na różne scenariusze.

Dlaczego sztabki złota?

W przypadku dużych ilości fizycznego złota – sztabki bulionowe są jednymi z najlepszych środków inwestycyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, złote sztabki mają niższą premię w stosunku do ceny spot złota w momencie zakupu.

Kiedy sztabki mogą mieć wyższą premię?

  • niedobór konkretnych produktów,
  • atrakcyjność poszczególnych wzorów.

Większość rządów nie oferuje społeczeństwu sztabek bulionowych, ale istnieje wiele prywatnych mennic, które oferują te produkty finansowe o różnej wadze. Sztabkami łatwo się handluje, ale warto pamiętać, że zazwyczaj nie są uznawane przez rządy za legalny środek płatniczy.

Dlaczego złote monety – bulionowe i numizmatyczne?

Mennice rządowe często produkują złote monety bulionowe, które są uznawane za prawny środek płatniczy. Jednak wartość waluty jest zwykle znacznie niższa niż cena złota. Monety bulionowe są zwykle sprzedawane w uncjach, przy czym jedna uncja jest najpopularniejszą wagą. Złote monety bulionowe mają zwykle piękne wzory i są dobrze wykonane, co czyni je cennymi dla kolekcjonerów. Alternatywnie, są też złote monety bulionowe, czyli te, które można sprzedać za znaczną premię w stosunku do ceny spot ze względu na numizmatyczną wartość sztuk.

Najlepsze rozwiązanie – dywersyfikacja portfela inwestycyjnego!

Reasumując warto się pokusić o stwierdzenie, że posiadanie zarówno złotych sztabek, monet bulionowych, jak i złota numizmatycznego przynosi największe korzyści. To pozwala zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny i wykorzystać jak najlepiej wszystko to, co może zaoferować ten szlachetny metal.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments