Co dalej z Ursusem po ogłoszeniu upadłości Pol-Mot Holding?

310

Sąd przychylił się do wniosku Getin Noble Banku o ogłoszenie upadłości Pol-Mot Holding, legendarnej firmy, która w przeszłości stała za pojawieniem się w Polsce Fiata 126p, a obecnie była największym akcjonariuszem producenta ciągników Ursus. Firmę pogrążyły finansowe kłopoty spółek córek, których kredyty poręczał i zabezpieczał Pol-Mot Holding. Prezes firmy Andrzej Zarajczyk zapowiedział, że odwoła się od decyzji.

Ursus pociąga Pol-Mot Holding na dno Traktor Ursus

Wydarzenia, które doprowadziły Pol-Mot Holding do upadłości wiążą się z kontrolowanymi przez niego spółkami zależnymi. Chodzi konkretnie o Ursus i Pol-Mot Auto – dealera samochodów osobowych takich marek jak Škoda, Peugeot, Opel, Chevrolet czy Fiat. Ich zła sytuacja finansowa nie pozwoliła zakończyć kilku prób ratowania holdingu powodzeniem.

Dodatkowo olbrzymie długi Ursusa, którego zobowiązania według ostatnich opublikowanych danych wynosiły ponad 395 milionów złotych (przy aktywach wynoszących 178 milionów PLN), nie pozostawiły sądowi wyboru. Pol-Mot Holding jest bowiem największym udziałowcem spółki Ursus S.A. Cała Grupa Pol-Mot Holding (wraz ze spółkami zależnymi) posiada 26 106 996 akcji Ursusa, co stanowi 40,41% udziałów w kapitale akcyjnym producenta ciągników.

Co więcej, to właśnie wierzytelność na 5,3 miliona złotych z tytułu poręczenia wekslowego Pol-Mot Holding za kredyt, udzielony przez Getin Noble Bank Ursusowi, stała się podstawą wniosku banku, do którego przychylił się warszawski sąd.

Prezes Pol-Mot Holding i Ursus S.A. nie zamierza się poddawać

Andrzej Zarajczyk, większościowy akcjonariusz i prezes Pol-Mot Holding od 1989 roku, zapowiedział już, że złoży oczywiście zażalenie na decyzję o upadłości. Nie podał jednak szczegółów, dodając tylko, że czas na komentarze przyjdzie za kilka tygodni. Warto dodać, że Andrzej Zarajczyk jest obecnie również prezesem zarządu spółki Ursus S.A. Został nim 30 listopada 2021 roku po odwołaniu dotychczasowego prezesa Andrzeja Urbańskiego.

Decyzje sądu nie są jeszcze prawomocne i na ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące upadłości – zarówno Pol-Mot Holding jak i producenta ciągników Ursus, który już od lipca 2021 jest postawiony wyrokiem sądu w stan upadłości – będzie trzeba pewnie jeszcze trochę poczekać.

Nieoficjalne informacje głoszą jednak, że udzielone przez Pol-Mot Holding poręczenia i zabezpieczenia kredytów dla spółek zależnych opiewały na ponad 110 milionów złotych. Wydaje się zatem, że ostateczne bankructwo tej firmy – a w konsekwencji również Ursusa – jest nieuniknione.

Pol-Mot Holding – podstawowe informacje

Pol-Mot Holding to jedno z najbardziej legendarnych przedsiębiorstw polskiego sektora motoryzacyjnego. Jego historia sięga 1968 roku, kiedy to do obsługi całości kontaktów zagranicznych polskiego przemysłu motoryzacyjnego powołane zostało Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Pol-Mot . Firma sprzedawała pojazdy znanych marek w sieci salonów samochodowych w największych miastach kraju. W 1971 roku Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Pol-Mot podpisało z włoskim Fiatem umowę, po której ruszyła produkcja słynnego „Malucha” czyli Fiata 126p.

Przedsiębiorstwo Pol-Mot w latach osiemdziesiątych przekształcono w spółkę, która w 1993 roku została sprywatyzowana. Holding dywersyfikował również swoją działalność wchodząc na rynek biopaliw, rynek deweloperski czy rynek ubezpieczeniowy. Przez trzy lata (2001-2004) był on nawet większościowym udziałowcem Legii Warszawa. W czerwcu 2011 roku firma przejęła słynnego producenta ciągników Ursus od ówczesnego właściciela – Bumaru.

Ursus – podstawowe informacje Ursus

Ursus to producent ciągników i maszyn rolniczych. Chociaż historia firmy Ursus rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku, to pierwszy ciągnik tej marki powstał dopiero w 1922 roku. Obecnie siedziba spółki znajduje się w Warszawie, ale zakłady produkcyjne grupy zlokalizowane są w Lublinie i Dobrym Mieście k. Olsztyna.

W lipcu 2021 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XVIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych oddalił wniosek Ursusa o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość spółki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments