Co czeka rynek nieruchomości w 2022 roku?

354

W 16. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński rozmawia z Dariuszem Górskim – właścicielem DG Corp, o tym jak inwestować w zadłużone nieruchomości oraz jak wyglądał miniony rok na tym rynku oraz jakie roztaczają się przed nim perspektywy w najbliższych miesiącach.

RTG Nieruchomości – rozmowa z Dariuszem Górskim

Jak rozpoczęła się przygoda Dariusza Górskiego z rynkiem nieruchomości?

Dariusz Górski na rynku nieruchomości inwestuje od 12 lat. Pierwszą nieruchomość zakupił na licytacji komorniczej, była to więc nieruchomość zadłużona.

Jak wyglądał 2021 rok na rynku nieruchomości?

Dla DG Corp 2021 rok był bardzo dobry na rynku nieruchomości, przyniósł on mocne wzrosty ich wartości, w zasadzie wszyscy inwestorzy na tym rynku mogli w 2021 roku sporo zarobić.

Jak będzie wyglądał 2022 rok na rynku nieruchomości?

W tym roku wzrost na rynku nieruchomości powinien wyhamować ze względu na podnoszone stopy procentowe, co nie zmienia faktu, że ich ceny powinny rosnąć przynajmniej w takim stopniu, co inflacja. W praktyce, według Dariusza Górskiego ceny nieruchomości w dużych miastach wzrosną w 2022 od 8 do 12%.

Co radzi Dariusz Górski osobom pragnącym zainwestować dziś w nieruchomości?

Nieruchomości cały czas są dziś bezpieczną przystanią. W praktyce dziś warto kupić duże mieszkanie tanio, podzielić je na kilka mniejszych lokali na wynajem i wycisnąć z nich większą stopę zwrotu w postaci dochodu pasywnego, a następnie za kilka lat taką nieruchomość sprzedać po wyższej cenie.

Natomiast zaawansowanym inwestorom, Dariusz Górski doradza nieruchomości zadłużone. W ich przypadku stopy zwroty z flippingu mogą wynieść nawet 100-150 tysięcy złotych w ciągu 4-5 miesięcy, przy tradycyjnym mieszkaniu w dużym mieście.

Jak podejść do zadłużonej nieruchomości?

Nieruchomości zadłużone nie dość, że dają bardzo dużą stopę zwrotu, to rozwiązują problemy innych ludzi. Niektórym kojarzy się to z żerowaniem na cudzym nieszczęściu. Jednak, jeśli nikt nie wykupi takiej nieruchomości, to dojdzie do licytacji komorniczej i ktoś “przypadkowy”, kto może nie mieć doświadczenia w tym temacie, taką nieruchomość i tak kupi. Jeżeli jednak DG Corp kupi taką nieruchomość przed licytacją, za kwotę wyższą niż na licytacji, z długiem wynoszącym mniej niż ta cena, to nie dość, że dłużnik otrzyma lepszą cenę i będzie mógł spłacić swoje zadłużenie, to jeszcze firma pomoże mu znaleźć zastępcze lokum, a następnie sprzeda tę nieruchomość o ponad 100 tysięcy złotych drożej.

W praktyce, w pierwszej kolejności taką problematyczną nieruchomość trzeba znaleźć. Teraz – ze względu na podwyżki stóp procentowych – będzie takich nieruchomości coraz więcej. Można ją znaleźć u pośredników, komorników, na stronach dotyczących licytacji komorniczych czy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Kolejny etap to skontaktowanie się z dłużnikiem i rozmowa z nim. Należy wytłumaczyć mu całą sytuację, czyli dlaczego takie rozwiązanie mu się opłaca. Krótko mówiąc, negocjować z nim.

Następnym krokiem są negocjacje z wierzycielami w celu obniżenia zadłużenia lub bezpośrednia spłata zadłużenia (jeśli zadłużenie jest poniżej wartości nieruchomości). W efekcie, mamy niezadłużoną nieruchomość, którą możemy sprzedać na rynku za dużo wyższą cenę.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments