Polski chleb był w 2019 r. prawie najtańszy w Europie

91

Choć dziś za bochenek razowego chleba trzeba zapłacić już nawet 5 zł, okazuje się, że w ubiegłym roku Polska była krajem z prawie najtańszym tego typu wypiekiem w Europie.

Jak kupować chleb to tylko w Polsce!

Chleb pozostaje podstawą diety niemal każdego Polaka, ale dziś jego ceny są dość wysokie. W osiedlowej piekarni mały bochenek razowego kosztuje nawet ok. 5 zł.

Okazuje się jednak, że nasz kraj w 2019 r. była w czołówce „tanich” państw członkowskich Unii Europejskiej pod względem cen za pieczywo i zboże.

Taniej pyszny wypiek można było wtedy nabyć tylko w Rumunii. Na drugim miejscu fani chleba mogą znaleźć Bułgarię. Jak zaś wynika z nowego rankingu Eurostatu, Polska zajęła wtedy trzecią pozycję.

Po przeciwnej stronie znalazły się głównie kraje Beneluksu. Najwięcej za zboże i chleb płacili bowiem mieszkańcy Danii, Austrii, Luksemburgu i Holandii. Z kolei w gronie krajów europejskich, ale nienależących do wspólnoty, wyższe ceny pieczywa i zboża były w Szwajcarii, Islandii oraz Norwegii.

Cena chleba i zboża w Dani (wskaźnik równy 151) była blisko trzykrotnie wyższa niż w Rumunii (53). Średnia wartość wskaźnika dla cen chleba i zboża znalazła się na poziomie 100.

Inflacja i tania (?) żywność

Powyższe sugeruje, że życie w naszym kraju jest tanie, a tak nie jest. Dziś w Polsce mamy problem z rosnącą inflacją, która dotyka przede wszystkim żywności. Pod względem cen tego typu produktów nadal pozostajemy co prawda jednym z najtańszych państw do życia w Unii Europejskiej, ale za jakiś czas może się to zmienić. Taniej żywność można nabyć tylko w Rumunii.

Powyższe nie zmienia faktu, że inflacja pozostaje powyżej celu inflacyjnego NBP, co oznacza, że jest wyższa, niż chciałby tego nasz bank centralny.

Najgorsze jest jednak to, że dziś rosną głównie ceny żywności (i to o około 4 proc.), czyli czegoś, czego nie możemy sobie przecież zbytnio odmówić. Owoce zdrożały przykładowo o aż 24 proc., o 9 proc. pieczywo i wędliny, zaś o 8 proc. mleko. Z kolei za cukier zapłacimy 6 proc. więcej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments