Jak dziś wyglądają ceny paliw w Polsce i Europie?

192

Ostatni tydzień przyniósł niestety kolejne zwyżki cen paliw. W Polsce znajdują się one na ekstremalnie wysokim poziomie, a według ekspertów to wciąż nie koniec wzrostów – w wakacje będzie jeszcze gorzej. Niestety warto zaznaczyć, że ceny paliw na całym świecie pną się w górę nie tylko ze względu na notowania ropy naftowej, lecz również przez to, że rafinerie w ostatnim czasie zaczęły narzucać coraz wyższe marże.

Ile więc dziś musimy zapłacić średnio za litr benzyny i oleju napędowego na stacjach w Polsce i innych krajach Europy?

Aktualne ceny paliw w Polsce Rozmyte zdjęcie stacji benzynowej popularnego koncernu

Dziś za litr benzyny Pb 95 zapłacimy średnio 7.35 PLN. W przypadku Pb 98 musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 8.05 PLN. Co ciekawe, nieco niższy koszt muszą ponosić kierowcy aut z silnikiem Diesla. Średnia cena za litr oleju napędowego na polskich stacjach paliw wynosi obecnie 7.24 PLN.

Według prognoz ekspertów koszty paliw w kolejnych miesiącach mają pozostać zbliżone – wahania cen w górę lub w dół nie powinny przekroczyć 35 groszy na litrze. Ich szczyt ma natomiast być niestety jeszcze przed nami – powinniśmy się liczyć, że w wakacje za najtańszą benzynę Pb 95 prawdopodobnie przez pewien czas będziemy musieli płacić nawet 7.60-7.70 PLN na litr. Będzie to efekt wzmożonego popytu ze względu na urlopy wakacyjne oraz ograniczonych mocy przerobowych rafinerii.

Ceny paliw w innych krajach Europy

Gdzie taniej niż w Polsce?

Jak prezentują się ceny paliw w innych krajach Europy? Najmniej zapłacimy na Węgrzech – “tylko” 5.80 PLN – zarówno za litr benzyny Pb 95 jak i oleju napędowego, w przeliczeniu na złotówki. Stosunkowo tanie paliwo napotkamy również w Turcji – tam litr Pb 95 kosztuje 6.40 PLN, a oleju napędowego 6.15 PLN.

Z kolei porównywalne ceny do polskich napotkamy w Bułgarii i Słowenii – tam litr oleju napędowego jest kilka groszy droższy, a benzyna Pb 95 – kilkanaście.

Gdzie ponad 8 złotych za litr?

Z kwotami powyżej 8 złotych za litr – zarówno w przypadku benzyny Pb 95 jak i oleju napędowego – musimy się liczyć z takich krajach jak:

  • Słowacja
  • Chorwacja
  • Austria
  • Czechy
  • Luksemburg
  • Włochy
  • Litwa

Gdzie najdrożej? stacja paliw

Około 9 złotych za litr najtańszej benzyny i oleju napędowego zapłacimy w Hiszpanii. Szczególnie interesująca sytuacja ma miejsce w przypadku Portugalii i Grecji. W tych krajach za litr oleju napędowego przyjdzie nam zapłacić około 8.70 PLN, natomiast na litr benzyny Pb 95 trzeba w Portugalii wydać około 9.25 PLN, a w Grecji – aż 10.05 PLN. Natomiast powyżej 9 złotych oba te paliwa kosztują w takich krajach jak Francja, Belgia czy Niemcy.

Barierę 10 złotych za litr ceny benzyny Pb 95 i oleju napędowego przekraczają dziś w zasadzie tylko w krajach skandynawskich – Danii, Szwecji, Finlandii i Norwegii. Ciekawa sytuacja ma z kolei miejsce w Holandii, gdzie za litr najtańszej benzyny trzeba zapłacić aż 10.75 PLN, a olej napędowy jest aż o złotówkę tańszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments