Ceny nieruchomości – czego kupujący mogą się spodziewać w 2022 roku?

334

Jak wygląda rynek nieruchomości w 2022 roku?

Wzrost cen na rynku nieruchomości zauważalny jest od kilku lat. Pandemia koronawirusa zastopowała na chwilę ten trend, jednak już od II kwartału 2020 roku następowały kolejne podwyżki. Jak wygląda sytuacja w 2022 roku? Czy ceny zaczną spadać? Sprawdźmy to!

ceny nieruchomości

W 2021 roku widoczny był największy wzrost cen transakcyjnych na rynku nieruchomości. Jeszcze na początku 2022 roku eksperci byli ze sobą zgodni i uważali, że ceny nieruchomości wzrosną o zaledwie 8-9%, a po podwyżce rynek w końcu nieco się ustabilizuje. Niestety, w lutym doszło do konfliktu zbrojnego na Ukrainie, który może odbić piętno na rynku mieszkaniowym w Polsce. Czy ceny mieszkań wzrosną mocniej niż zapowiadali eksperci? Jak na rynek może wpłynąć wzmożona migracja obywateli Ukrainy? Przyjrzyjmy się bliżej aktualnej sytuacji mieszkaniowej w Polsce!

Trend rosnących cen mieszkań w Polsce utrzymuje się już od kilku lat. Wybuch pandemii koronawirusa spowodował wzrost kosztów materiałów i usług budowlanych, przez co ceny nieruchomości zaczęły wzrastać jeszcze bardziej i szybciej. W bieżącym roku sytuacja miała się nieco uspokoić i wzrost cen miał być znacznie wolniejszy. Głównie ze względu na podwyżki wszystkich stóp procentowych, które skutecznie zahamowały popyt na mieszkania. Czy możemy zatem spodziewać się obniżki cen nieruchomości w 2022 roku?

Stopy procentowe w górę a ceny mieszkań w dół?

Niestety nie. Choć wzrost stóp procentowych zmniejszył popyt na mieszkania to dobra sytuacja finansowa deweloperów niezawodnie powstrzymuje ich przed obniżkami cen nieruchomości. Główna stopa NBP w lutym 2022 roku wzrosła już do 2,75 procent. Była to piąta podwyżka od października 2021 roku, a już teraz eksperci przewidują kolejne wzrosty stóp. Mniejsze zainteresowanie kupujących powinno więc przekonać sprzedających do obniżania cen. Dlaczego tak się nie dzieje?

Szybszy wzrost cen usług i materiałów budowlanych

Szacuje się, że zakup nieruchomości na kredyt dotyczy nawet ⅔ wszystkich transakcji na rynku mieszkaniowym, dlatego strach przed kolejnym podnoszeniem stóp skutecznie schładza popyt na zakup nieruchomości. Jednocześnie ceny usług budowlanych i materiałów rosną jeszcze szybciej niż w 2021 roku. Stale rosnące koszty budowy mają wpływ na kolejne podwyżki cen sprzedawanych nieruchomości.

Ceny nieruchomości mogą jednak wzrosnąć jeszcze bardziej!

nieruchomościKonflikt zbrojny na Ukrainie sprawił, że Polska musi zmierzyć się z falą napływających migrantów, przez co naturalnie wzrasta popyt na lokale do wynajęcia w całym kraju. Wzrost cen najmu powoduje kolejne podwyżki kosztu zakupu nieruchomości. W tej chwili nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce, dlatego osoby planujące zakup nieruchomości powinny przygotować się na każdy scenariusz.

Gdzie jest najtaniej?

Dzięki pandemii mocno wzrosła popularność pracy zdalnej, dzięki czemu możesz wybrać miasto, w którym chcesz zamieszkać ze względu na koszty zakupu lokalu mieszkalnego. Oczywiście wysokość ceny za m² zależy nie tylko od standardu wykończenia, ale przede wszystkim od lokalizacji. Nie będzie więc zaskoczeniem, że najdroższymi miastami pod względem cen nieruchomości są:

  • Warszawa;
  • Trójmiasto;
  • Kraków;
  • Wrocław;
  • Poznań.

Warto sprawdzić, jak w innych miastach wygląda sytuacja z ceną mieszkania – Opole, Gorzów Wielkopolski czy Katowice należą do jednych z tańszych miast pod kątem kosztu zakupu nieruchomości.

A może to dobry czas na sprzedaż nieruchomości?

Bezsprzecznie lokale mieszkalne nadal są doskonałą inwestycją, w którą warto ulokować wolne środki pieniężne. Nie jest to na pewno dobry moment dla tzw. flipperów, którzy kupują mieszkania do remontu w celu ich szybkiej sprzedaży z zarobkiem. Jednak jeśli nabyłeś nieruchomość przed największymi podwyżkami, to może być doskonały czas na jej sprzedaż. Teraz nie musisz już czekać wielu miesięcy na znalezienie kupca. Usługa iBuyingu w homly.to umożliwia sprzedaż mieszkania za gotówkę w zaledwie 7 dni!

Niestety nic nie zapowiada, że ceny nieruchomości w Polsce mogą ulec obniżeniu w 2022 roku. Jednak sytuacja jest na tyle niepewna i dynamiczna, że tak naprawdę każdy scenariusz jest możliwy. Obserwuj sytuację na rynku mieszkaniowym w naszym serwisie i zawsze bądź na bieżąco!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments