Ceny nieruchomości zaczną w 2020 r. spadać?

12584
mieszkanie dom

Marzysz o własnym M? Odkładasz jego zakup z roku na rok, bo uważasz, że ceny w końcu spadną? Czy jest warto czekać? Eksperci podpowiadają…

W kraju widać pierwsze symptomy spowolnienia, które powinno odbić się na rynku nieruchomości. Tak twierdzą eksperci. Problem dla nabywców polega jednak na tym, że nie należy jeszcze oczekiwać dużej obniżki cen. Prędzej zauważymy ich stabilizację. Z kolei ceny działek mogą zacząć rosnąć.

Co dalej z rynkiem nieruchomości?

Indeks cen nieruchomości ubran.one dla całej Polski przygotowały wspólnie Bankier.pl i „Pulsu Biznesu”. W sierpniu wynosił on aż 102,27 pkt. i wzrósł w skali miesiąca o 0,12 pkt., zaś o 4,48 pkt. w kontekście roku.

Eksperci uważają, że zmiany cen pojawią się na tym rynku, ale to nie kwestia miesięcy. Zapewne rok 2020 da nam odpowiedź o kwestie ich kierunku.

Z jednej strony w czasie spowolnienia mogą rosnąć ceny działek, ale jak to przełoży się na mieszkania i domy?

– W sierpniu doświadczyliśmy spadku produkcji przemysłowej o 1,3 proc. w skali rocznej. Część deweloperów mieszkaniowych prowadzi również działalność komercyjną – biurową, magazynową lub handlową. Spowolnienie koniunktury może spowodować osłabienie wyników w tych segmentach i skupienie się na segmencie mieszkaniowym, a przez to większą konkurencję, czyli korzystniejsze ceny dla klientówmówi Bankier.pl Wojciech Bartosik, analityk Michael/Ström Dom Maklerski. – Z drugiej strony ewentualny wzrost płacy minimalnej i brak rąk do pracy mogą napędzać inflację, która może dotknąć także rynku mieszkaniowego – dodaje.

Nowe czy „używane”?

Ceny rosną dziś i na rynku pierwotnym i wtórnym.

– Dynamiczny wzrost cen nowych mieszkań powoduje, że lokale z rynku wtórnego także są wyceniane drożej przez sprzedających. Jest to także wynik zainteresowania rynkiem wtórnym kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych – mówi Bankierowi Michał Kubicki, prezes zarządu CMP Center Management Polska. – Wobec rekordowych cen nowych lokali, kupujący w celach inwestycyjnych szukają alternatyw na rynku wtórnym. Tam z kolei często już wykończone lokale w bardzo dobrym stanie są sprzedawane w cenach mieszkań nowych, niewykończonych. Są one także dostępne od ręki, co stanowi ich istotną przewagę – dodaje.

Czy więc warto poczekać z kupnem mieszkania? Jeśli wierzyć analitykom, odpowiedź na to pytania da nam przyszły rok.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments