Cena paliwa przebije 10 złotych?! Dlaczego paliwo jest takie drogie?

cena paliwa

W najnowszej rozmowie Przemysława Tabora – redaktora Comparic24.tv, z dr Jakubem Boguckim – Analitykiem Rynku Paliw e-petrol.pl omówione zostały takie tematy, jak:

  • Embargo UE na rosyjską ropę i jego wpływie na ceny paliw
  • Fuzja Lotosu i Orlenu
  • Działania OPEC+
  • Zakup saudyjskiej ropy przez Orlen
  • Tarcza antyinflacyjna.

Oto czego się dowiedzieliśmy:

Czy od stycznia ceny paliwa wyraźnie wzrosną?

Niestety wszystko na to wskazuje, gdyż komponent tarczy antyinflacyjnej związany z obniżeniem podatku VAT na paliwo przestanie obowiązywać. Gdy więc regularna stawka VAT od 1 stycznia znów wejdzie w życie, skok cen paliw jest bardzo prawdopodobny.

Skąd tak duża różnica w cenie między benzyną a olejem napędowym?

Dziś olej napędowy jest znacznie droższy niż benzyna. Sugeruje to zjawisko strukturalnego niedoboru oleju napędowego. Mało tego – sytuacja ta powinna jeszcze ulec znacznemu pogorszeniu w lutym, kiedy to w życie wejdzie embargo na paliwa gotowe z Federacji Rosyjskiej na poziomie Unii Europejskiej.

Europa bowiem przez długie lata odchodziła od diesla w związku z kwestiami ekologicznymi. W efekcie europejskie rafinerie odchodziły od produkcji oleju napędowego. Był on po prostu sprowadzany z Rosji po niskich cenach. Trend wzrostowy cen oleju napędowego powinien zatem niestety jeszcze przyspieszyć od lutego.

Czy po wejściu w życie embarga na rosyjską ropę należy spodziewać się wahań cen ropy na globalnym rynku?

Wydaje się, że embargo na rosyjską ropę jest już przez rynki zdyskontowane, więc dużych skoków cenowych po jego wejściu w życie być nie powinno.

Skąd Polska pozyskuje ropę?

Wiodącym kierunkiem ma okazać się Arabia Saudyjska. Powód jest prosty – po pierwsze Saudi Aramco rozwija swoją współpracę z PKN Orlen. Po drugie, saudyjska ropa umożliwia lepsze uzyski na wysokomarżowych produktach naftowych.

W grę wchodzi cały czas również pozyskiwanie ropy ze Stanów Zjednoczonych, z Ameryki Łacińskiej, z zachodniego wybrzeża Afryki oraz z Morza Północnego.

Czy opłaca się sprowadzać saudyjską ropę do Polski?

PKN Orlen deklaruje, że jest to opłacalne – właśnie ze względu na możliwości przerobowe tej ropy. Cena jest oczywiście wyższa, ale mamy tutaj możliwość poprawy marżowości produktów naftowych.

Co fuzja Orlenu z Lotosem zmieniła z perspektywy konsumenta?

Jak dotąd dla konsumenta ta sprawa nie jest zbyt widoczna. Cały proces toczy się w zaciszu biur i kancelarii prawnych. Po nowym roku przejawy pewnych zmian będą się jednak pojawiać – zarówno na rynku hurtowym jak i detalicznym.

Czy pozycja PKN Orlen w Europie jest teraz wyraźnie silniejsza?

Z całą pewnością. PKN Orlen wszedł bowiem do prestiżowego grona 150 największych spółek. Ponadto, z racji większej skali koncernu, zwiększają się możliwości wejścia na różne rynki, a także same możliwości zakupu ropy naftowej z korzystniejszą pozycją negocjacyjną.

Czy OPEC będzie kontrolował ceny tak, by nie spadały?

Nie można dziś powiedzieć, że OPEC przez swoje działania manipuluje ceną ropy. Po prostu stara się on zmniejszać lub zwiększać globalną dostępność ropy tak, aby była cenowo akceptowalna dla kartelu OPEC.

Jego decyzje są podporządkowane tym, aby nie było dużych wahań cenowych i kurs ropy zachowywał się stabilnie. Nie wydaje się jednak, aby w najbliższych miesiącach OPEC zdecydował się na zwiększenie produkcji ropy, gdyż wywołałoby to gwałtowną korektę cenową.

Czy jeszcze zobaczymy cenę benzyny na poziomie 6 złotych za litr?

Absolutnie nie. Tak niskie ceny paliw nie wchodzą w grę, gdyż od stycznia powraca znormalizowana stawka VAT na paliwa, co sprawi, że ceny paliw mogą skoczyć nawet o złotówkę w górę. O dużych obniżkach – zarówno w krótszej jak i dłuższej perspektywie – zdecydowanie nie ma mowy.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments