Cena bitcoina i zużycie energii na rynku miningu są ze sobą powiązane

kryptowaluty, bitcoin

Cena bitcoina i zużycie energii na rynku miningu są ze sobą ściśle powiązane, wynika z raportu ONZ.

Kurs bitcoina a zużycie energii

Niedawne badanie przeprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych wskazuje na bezpośrednią korelację pomiędzy ceną bitcoina a energię potrzebną do kopania kryptowaluty.

Naukowcy z ONZ ocenili działalność firm miningowych z aż 76 krajów. Przebadano okres 2020–2021. W tym czasie globalna sieć Bitcoin zużyła 173,42 terawatogodzin energii elektrycznej. W tym czasie ekosystem kryptowalut przeżywał okres hossy, a kurs bitcoina wzrósł, osiągając swoje ATH na poziomie 69 000 USD. W raporcie ONZ podkreślono, że „400% wzrost ceny bitcoina w latach 2021–2022 spowodował 140-procentowy wzrost zużycia energii w światowej sieci wydobywczej Bitcoin”.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


W tamtym czasie to tradycyjnie elektrownie odpowiadały za aż 67% energii elektrycznej wykorzystywanej podczas wydobywania bitcoinów. Od tego czasu przedsiębiorcy z rynku kopania BTC podjęli proaktywne działania, aby zmniejszyć zależność od tego typu źródeł energii.

Energia wodna zaspokoiła w latach 2021-2021 ponad 16% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną sieci Bitcoin. Energia jądrowa, słoneczna i wiatrowa zapewniły odpowiednio 9%, 2% i 5%.

Według raportu ONZ w tym czasie top 10 krajów, gdzie kopano bitcoiny stanowiły: Chiny, Stany Zjednoczone, Kazachstan, Rosja, Malezja, Kanada, Niemcy, Iran, Irlandia i Singapur. Było odpowiedzialnych za 92–94% globalnej emisji dwutlenku węgla, ślad wodny i lądowy bitcoina.

Zielina energia

Niedawno Genesis Digital Assets Limited, firma wydobywcza i zajmująca się centrami danych, generująca ponad 400 megawatów (MW) energii na całym świecie, otworzyła nowe centrum danych w Szwecji. Można w nim znaleźć aż 1900 koparek do miningu, ale – co ważne – napędzanych rosnącą nadwyżką energii odnawialnej w kraju.

Christian Anders, założyciel BT.CX, powiedział portalowi Cointelegraph, że wydobywanie bitcoinów nie jest zbyt powszechne ze względu na wysokie ceny energii. Dodał jednak, że „Szwecja, Finlandia i Norwegia mają nadwyżki energii i od czasu do czasu ujemne ceny energii, a przede wszystkim energii odnawialnej w postaci energii wodnej w odległej lokalizacji, która jest trudna do dystrybucji”. Ta może być więc teoretycznie wykorzystywana do kopania BTC.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments