Były kanclerz skarbu UK krytykuje podejście władz do bitcoina

168

Philip Hammond, który pełnił funkcję kanclerza skarbu Wielkiej Brytanii w latach 2016-2019, powiedział Bloombergowi, że istnieje wyraźny brak kierunku i spójności, jeśli chodzi o politykę jego kraju dot. kryptowalut.

Wielka Brytania nie wie, jak regulować kryptowaluty?

– Szczególnie w obszarze handlu aktywami cyfrowymi czuję, że Wielka Brytania przegapiła szansę […] Zbliżamy się bardzo do punktu, w którym będzie za późno. Przed nami są inne jurysdykcje. Problem w tym, że nie ma przepisów i nikt do końca nie wie, na czym to wszystko polega, prawda? To trochę dziki zachód i zyskał, szczerze mówiąc, mieszaną reputację, szczególnie wśród decydentów, polityków i opinii publicznej – powiedział Hammond.

Podkreślił również, że rozwój infrastruktury do handlu cyfrowego będzie kluczem do przekształcenia Wielkiej Brytanii w centrum handlu stokenizowanymi tradycyjnymi aktywami, takimi jak stokenizowane akcje i stokenizowane obligacje.

– Zrobienie tego dobrze (…) będzie niezbędnym warunkiem wstępnym, aby być graczem w kwestii cyfryzacji tradycyjnych aktywów finansowych – dodał.

Jak zauważył, „kraje, które przyjęły tę technologię, które uregulowały ją właściwie i skutecznie, będą tymi, które rozwiną te rynki i staną się nowymi ośrodkami” finansowymi.

Hammond powiedział, że chociaż jego kraj był „bardzo sprawny w przyjmowaniu nowych technologii” w przeszłości, nie było to tak oczywiste, jeśli chodzi o regulację kryptowalut, dodając, że prawdopodobnie było to spowodowane połączeniem „problemu z przepustowością” i „problem z wydajnością” obecnych blockchainów.

– To nowy obszar technologii. Organom sektora publicznego ze strukturami płacowymi sektora publicznego jest bardzo trudno rekrutować najlepszych i najzdolniejszych w tych obszarach – dodał. – Osobiście uważam, że [Financial Conduct Authority] FCA powinno było zwrócić się do branży i powiedzieć, że potrzebujemy oddelegowanych ekspertów. Nie możemy… wiesz, nie możemy zatrudnić ludzi, których potrzebujemy. Potrzebujemy rynku, który zapewni nam talenty do wypracowywania reżimów, które musimy wprowadzić – tłumaczył.

W obronie władz Hammond powiedział, że regulatorzy mają do czynienia z okresem ogromnego stresu związanego z konsekwencjami Brexitu, Covid-19 i wpływem tego wszystkiego na ich własne warunki pracy.

Hammond nie jest obcy branży kryptowalut – obecnie pełni funkcję starszego doradcy copper.co, londyńskiego start-upu, który świadczy usługi powiernicze i infrastrukturalne w sektorze aktywów cyfrowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments