Rząd walczy z kryzysem: powraca bykowe! Kaczyński wściekły. [Prima Aprilis]

Udostępnij

Niestety kryzys, jaki właśnie się zaczyna, będzie wymagał od Polaków o wiele więcej wyrzeczeń, niż dotąd myślano. Rząd PiS przywraca… bykowe.

Czasy, w jakich przyszło nam żyć, wymagają od nas wszystkich solidarności i specjalnych działań. Polacy już wielokrotnie pokazywali jednak, że w takich chwilach potrafią znieść wiele. Jestem przekonany, że tym razem nie będzie inaczej. Dlatego już dziś prezentujemy nowy podatek, który da okazję naszym obywatelom do pokazania tej solidarności. Dlatego teraz przywracamy bykowe – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jesteś młody i niezależny – płać!

Szef rządu przedstawił też szczegóły nowego podatku. Bykowe mają płacić wszyscy mężczyźni od 25 do 80 roku życia.

Chcemy, by w pierwszych latach dorosłego życia każdy młody Polak mógł mimo wszystko skoncentrować się na nauce i budowaniu kapitału – tłumaczył premier. – Jednocześnie zachęcamy seniorów do wchodzenia w związki. 

Bykowe ma wynieść dodatkowy 1 proc. od dochodu każdego Polaka płci męskiej, który znajduje się w wyżej podanym wieku. Do tego opodatkowane w ten sposób zostaną emerytury.

Media nieoficjalnie donoszą, że wściekły na nową decyzję rządu jest Jarosław Kaczyński.

Prezes naprawdę jest zły. Uważa, że Mateusz zbyt bardzo się usamodzielnił. Poza tym on sam nie jest zwolennikiem bykowego – mówi nam polityk z obozu władzy.

Bykowe

Bykowe przybierało przez lata rożne znaczenia. W XVI wieku bykowym nazywano opłatę wnoszoną właścicielowi byka… za krycie krów. W ten sposób w XVI i XVII wieku określano także karę za spłodzenie nieślubnego dziecka. Na początku XX wieku z kolei oznaczało… „datek płacony pasterzowi za odchowanie krowy”.

W Polsce w okresie po 1945 roku potocznie nazywano w ten sposób podatek płacony przez osoby bezdzietne, nieżonate i niezamężne powyżej 21. roku życia (od 1 stycznia 1946 r. do 29 listopada 1956 r.), a później powyżej 25. roku życia (do 1 stycznia 1973 r.). W latach 70. w branży kolejowej ten rodzaj podatku nazywano także „osiowym”. Nazwa ta pochodzi od opłaty osiowej pobieranej za przetrzymywanie wagonów.

Teraz danina powraca…

Swoją drogą pamiętacie, że dziś 1 kwietnia? 

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również