Buenos Aires wprowadzi na rynek oparty na blockchainie portfel cyfrowy ID

Udostępnij

Miasto Buenos Aires ogłosiło, że od października wprowadzi na rynek oparty na blockchainie i zapewniający prywatność portfel cyfrowy ID. Projekt Quarkid, wcześniej znany jako Tangoid, umożliwi w jego ramach swoim użytkownikom pobranie „samodzielnego” portfela, w którym będą przechowywane akty urodzenia i małżeństwa. Więcej dokumentów cyfrowych zostanie dodanych jeszcze w tym roku.

Buenos Aires wdroży program identyfikacji oparty na blockchainie


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Władze miasta Buenos Aires ogłosiły wprowadzenie na rynek cyfrowego, opartego na blockchainie, „samodzielnego projektu identyfikacji” przeznaczonego dla ich obywateli. Portfel o nazwie Quarkid umożliwi użytkownikom przejęcie pełnej własności nad ich danych, zapewniając dostęp do nich jedynie zaufanym i uprawnionym stronom trzecim.

Portfel Quarkid będzie wykorzystywał Zksync Era, protokół wiedzy zerowej (ZK) Ethereum L2 (warstwa 2), umożliwiając wykorzystanie tego rodzaju dowodu matematycznego do celów prywatności i uzyskania sporej poufności. Quarkid został współtworzony przez Extrimian, argentyńską firmę świadczącą usługi związane z blockchainem.

O znaczeniu nowego posunięcia wypowiedział się dyrektor generalny Extrimian, Guillermo Villanueva:

To monumentalny krok w kierunku uzyskania bezpieczniejszych i wydajniejszych  usług rządowych w Ameryce Łacińskiej. Quarkid tworzy bliższe relacje między rządem a jego obywatelami, jednocześnie wprowadzając praktyki tożsamości cyfrowej i standardy bezpieczeństwa do Ameryki Łacińskiej.

Dostępność dokumentów i przyszłość

Pierwsza faza wdrażania Quarkid rozpocznie się w październiku, kiedy rząd Buenos Aires umożliwi obywatelom ubieganie się w aplikacji o podstawowe dokumenty, w tym akty urodzenia i małżeństwa. Jednak jeszcze w tym roku, w listopadzie, obywatele Buenos Aires będą mogli ubiegać się o dokumenty takie jak te generowane przez fiskusa czy dyplomy. Pod koniec tego roku rząd opracuje plan działania mający na celu rozszerzenie usług na ponad 2,5 miliona obywateli.

Diego Fernandez, Sekretarz ds. Innowacji w mieście Buenos Aires i  zarazem jeden ze znanych zwolenników idei tożsamości cyfrowej, wyjaśnił, że dzięki tej innowacji miasto „wyznaczy nowe standardy w zakresie tego, jak inne kraje w regionie powinny wykorzystywać technologię blockchain z korzyścią dla swoich własnych obywateli.”

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również