Budżetowe wakacje dla najmłodszych

Udostępnij

Po długim i pełnym nauki roku szkolny dzieci z niecierpliwością czekają na wakacje. W końcu mogą chociaż trochę odpocząć, jednak czas wolny dla najmłodszych często okazuje się sporym wyzwaniem dla rodziców. Jak zorganizować ciekawe wakacje dzieciom? Czy wyjazd na obóz lub kolonie to jedyne rozwiązanie? Co zrobić z pozostałym czasem wolnym?

Wyjazd całą rodziną czy obóz lub kolonia — co wybrać?

Rodzice często postanawiają połączyć urlop w pracy z rodzinnym wyjazdem wakacyjnym. Spędzenie wspólnie czasu z dziećmi jest niezwykle cenne dla najmłodszych, ale także dla ich opiekunów. Aktualnie rodzice wcale nie muszą wszystkiego organizować na własną rękę, możemy zdecydować się na skorzystanie z usług jednego z wielu biur podróży. Warto jednak wcześniej dobrze sprawdzić ofertę i firmę.

tanie wakacje dla dzieckaCzy lepiej zrezygnować z rodzinnego wyjazdu i wysłać dzieci na obóz lub kolonie? Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ zarówno dzieciom, jak i rodzicom należy się odrobina wypoczynku. Dlatego, jeżeli nie jesteśmy w stanie pozwolić na relaks w czasie własnego urlopu w postaci wspólnego wyjazdu i dodatkowo kolonie dla dziecka, lepiej postawić na wypoczynek razem. Jednak co zrobić z pozostałym wolnym czasem najmłodszych i jak sprawić, żeby wakacje nie stały się nudną monotonią? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Fajne wakacje nie muszą być drogie

Niektórym rodzicom wydaje się, że dzieci mogą miło i ciekawie spędzić czas jedynie w czasie kolonii lub na obozie. Tak naprawdę możemy na spokojnie zorganizować wiele atrakcji w miejscu, w którym mieszkamy. Ważne, żeby nie zostawiać dzieci samych sobie na cały okres wakacji. Małoletni często nie wiedzą, jak mogą produktywnie spędzić wolne od szkoły.

Zanurzyć się w świecie kultury

Młodszych dzieci raczej nie zabierzemy na festiwal muzyczny, ale możemy spokojnie w inny sposób pokazać im, jak ciekawe mogą być wydarzenia kulturalne. Przede wszystkim wakacje to idealny moment, żeby wybrać się z dzieckiem do kina. Koszt takiego wyjścia nie musi być wysoki. Dzieci mają bilety ulgowe, a w wielu miejscach organizowane są promocje w różne dni tygodnia.

tanie wakacje dla dzieckaKino to nie jedyne miejsce, które pozwoli naszemu podopiecznemu poznać lepiej świat kultury. Warto wybrać się także do teatru lub na koncert. Trzeba pamiętać, aby treści były dostosowane do wieku naszego dziecka.

Ciekawym rozwiązaniem, o którym nie wszyscy rodzice myślą, jest wizyta w muzeum. Dla niektórych kojarzy się to przede wszystkim z nudnymi eksponatami, którymi młodzi ludzie w ogóle nie będą zainteresowani. Nic podobnego! Obecnie muzea mają wiele ciekawych atrakcji multimedialnych. Centrum Nauki Kopernik zachwyci nawet najbardziej opornych turystów. Warto pamiętać, że za bilet wstępu dla dzieci zwykle płacimy o połowę mniej.

W czasie wakacji w miastach, ale także na wsiach, często organizowane są liczne imprezy. Dużo się na nich dzieje i znajdą się również ciekawe atrakcje dla najmłodszych. Nawet jeżeli nie do końca lubimy takie klimaty, warto wybrać się na nie z dzieckiem.

Uprawianie razem sportów

Alternatywą dla świata kultury, jest spędzanie czasu aktywnie razem z dzieckiem. Przede wszystkim możemy wybrać się na wycieczkę w góry. Tak naprawdę górska wyprawa jest praktycznie darmowa. Jeżeli nie mamy w okolicy górskich szczytów, zapłacimy dodatkowo za dojazd. Poza tym wystarczy do plecaka zapakować prowiant, wodę i możemy ruszać na wspólną przygodę z dzieckiem.

tanie wakacje dla dzieckaGórskie wycieczki to nie wszystko. Możemy wybrać się na przejażdżkę rowerem lub pośmigać na rolkach. To naprawdę ciekawy sposób na spędzenie razem czasu i wpłynie pozytywnie na naszą kondycję. Warto pomyśleć o konkretnym celu, do którego chcemy dojechać. Przykładowo możemy udać się na łąkę za miastem i urządzić wspólnie z dzieckiem piknik.

Własne pole namiotowe

Dla dzieci bardzo ważny jest kontakt z rówieśnikami, dlatego dobrze o niego zadbać. Młodzi ludzie często mają wielu znajomych ze szkoły, z którymi nie zawsze mogą spotkać się w czasie wakacji. Możemy jednak zadbać o podtrzymywanie takich relacji i zorganizować biwak dla dziecka i jego kolegów lub koleżanek we własnym ogrodzie. Tak naprawdę nie potrzebujemy do tego zbyt dużego nakładu środków. Możliwe, że namiot mamy gdzieś w domu lub możemy pożyczyć go od znajomych.

Noc w namiocie to niezapomniane przeżycie dla naszego dziecka, a jeżeli można to połączyć ze spotkaniem z kolegami, będzie jeszcze większą atrakcją. Warto jednak zadbać o odpowiednie wyposażenie i ciepłe śpiwory. Letnie noce potrafią być naprawdę chłodne.

Poznajcie się lepiej

Podczas roku szkolnego nasze dzieci nie mają zbyt dużo czasu wolnego. Rodzice sami często nie mają wystarczająco dużo czasu i głównie pomagają swoim podopiecznym z lekcjami. Wakacje to idealny moment, żeby więcej dowiedzieć się o zainteresowaniach swojego dziecka i spędzić czas tak, jak ono samo lubi. Jeżeli nasz podopieczny chętnie gra w gry komputerowe, możemy zaproponować wspólną grę. Inną możliwością jest maraton ulubionych filmów, który warto odrobinę podrasować. Popcorn, klimatyczne lampki i dużo poduszek sprawi, że oglądanie z dzieckiem ulubionych bajek może stać się całkiem przyjemne. Możliwe, że nasz podopieczny jest pasjonatem sportu. Wspólna gra w piłkę to naprawdę wartościowy sposób na spędzenie razem czasu w wakacje.

Obóz lub kolonia to nie jedyny sposób na udane wakacje

Niektórzy rodzice myślą, że dzieci jedynie na drogich obozach lub koloniach mogą dobrze się bawić. Nic podobnego! Czas spędzony z rodzicami jest dla dziecka często znacznie atrakcyjniejszy. Warto także rozważyć wspólny wakacyjny wyjazd zamiast kolonii. Rodzice, którzy przez cały rok pracują, też powinni mieć chwilę na odpoczynek i oderwanie się od rzeczywistości.

tanie wakacje dla dzieckaW czasie wakacji możemy zabrać dzieci na najróżniejsze wydarzenia kulturalne. Kino, teatr, a nawet koncert dobrany do wieku dziecka, to ciekawa opcja, która pozwoli najmłodszym poznać i polubić świat kultury. Możemy wybrać się także do muzeów, które oferują najróżniejsze atrakcje. Bilety dla osób uczących się są o połowę tańsze, więc ta opcja będzie dobra dla naszego budżetu. Niektóre dzieci szczególnie lubią spędzać czas aktywnie. Wycieczka w góry, czy wspólna przejażdżka rowerem także zapewni wiele wrażeń naszym podopiecznym.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również