Wpływy do budżetu państwa spadają

525

Od listopada sytuacja finansów publicznych zaczęła być nienajlepsza. Wpływy z danin spadają. Czy oznacza to początek problemów gospodarczych Polski? I czy budżet bez deficytu będzie w praktyce realny?

Początek spowolnienia?

„W okresie styczeń-listopad 2019 r. dochody budżetu państwa wyniosły 367,1 mld zł i były wyższe o 23,7 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego” – podano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Okazuje się jednak, że wpływy do budżetu spadają. Chodzi przede wszystkim o niższe dochody z VAT. W samym listopadzie o aż 7,1 proc. rok do roku, czyli o 1,2 mld zł. Niższe były też wpływy z PIT o 4,7 proc. rdr, tj. o 282 mln zł. Lepiej jest tylko w kwestii CIT, ale to kwota zaledwie 175 mln zł.

Ministerstwo twierdzi, że problem dotyczył zaledwie „nielicznych urzędów skarbowych”, ale generalnie nie jest źle. „Wstępne szacunki dotyczące realizacji dochodów budżetowych, wskazują, że w listopadzie 2019 r. wpływy z podatku VAT były wyższe od analogicznego okresu 2018 r.” – pisano. Prawda jest jednak – jak widać powyżej – wcale nie taka kolorowa.

Budżet

Spójrzmy jeszcze na budżet na 2019 r. Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie od stycznia do listopada 2019 r. wyniosło 369 mld zł, co przekłada się na 88,6 proc. planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2018 (332,3 mld zł) wydatki budżetu państwa były więc wyższe o 36,7 mld zł.

Osobą kwestię stanowi budżet na 2020 r. Rząd chwalił się, że będzie to pierwsza ustawa budżetowa bez deficytu. A konkretnie: z projektu przyszłorocznej ustawy budżetowej przesłanej do Sejmu w grudniu br. wynika jasno, że planowane wykonanie deficytu budżetu państwa w 2019 roku to 14,41 mld zł. To mało jak na polskie standardy. Według projektu przesłanego z kolei wrześniu, wykonanie tegorocznego deficytu miało wynieść 11,99 mld zł. Jak jednak sprawa będzie wygląda realnie w kontekście stale malejących wpływów z podatków? Istnieje obawa, że deficyt powróci, plan budżetu bez niego okaże się mrzonką i pobożnym życzeniem. Czekają nas gorsze czasy? To pytanie pada niepokojąco często…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments