Broń bez zezwolenia w Polsce — czy to możliwe?

68
zezwolenie na broń

Miejscem, które kojarzy się z powszechnym dostępem do broni, to zdecydowanie są Stany Zjednoczone. W Polsce czasem mówi się, o zmianie prawa, które umożliwiłoby zakup broni zwykłemu obywatelowi. Ale czy to jest możliwe? Dlaczego w naszym kraju nie możemy bez zezwolenia kupić broni?

Dlaczego w Stanach Zjednoczonych jest powszechny dostęp do broni?

USA jest państwem, które dla wielu kojarzy się z powszechnym dostępem do broni. Jednak terytorium Stanów Zjednoczonych jest naprawdę spore, a w zależności od danego regionu, prawo odrobinę się różni.

Przykładowo, jeżeli chcemy kupić broń w stanie Nowy Jork, musimy przejść specjalne szkolenie, a możliwość posiadania pistoletu jest w nim ograniczona. Z kolei, jeżeli pojedziemy kilka stanów dalej do Kolorado, możemy kupić broń, pokazując jedynie ważny dokument ze zdjęciem, jeżeli nie mamy przeszłości kryminalnej.

zezwolenie na brońNiejednokrotnie w USA toczyły się dyskusje na temat ograniczenia dostępu do broni. Część stanów ma bardziej restrykcyjne przepisy, które nie pozwalają każdemu obywatelowi na zakup pistoletu. Takie, a nie inne podejście do posiadania broni w Stanach Zjednoczonych wynika z uwarunkowań historycznych i kulturalnych.

Jakiekolwiek próby ograniczenia tego prawa są przez Amerykanów postrzegane, jako łamanie podstawowych praw obywatelskich. Trzeba pamiętać, że w historii Stanów Zjednoczonych broń palna była bardzo istotnym elementem między innymi w czasie wojny o niepodległość, ale również podczas potyczek z Indianami.

USA charakteryzuje także dość ciekawa historia i kultura łowiecka. To wszystko sprawiło, że Amerykanie mają inne podejście niż państwa europejskie. Jednak jak wygląda sytuacja w Polsce i czy w naszym kraju posiadanie broni kiedyś było powszechne?

Dlaczego w Polsce nie można posiadać broni bez zezwolenia?

Na przykładzie stanów możemy zaobserwować, że największy wpływ na legalność broni w danym państwie mają uwarunkowania historyczne i kulturowe. W Polsce możliwość posiadania broni została ograniczona już w 1919 roku za czasów II Rzeczpospolitej.

Właśnie w tym czasie został uchwalony dekret Naczelnika Państwa, który sprawił, że obywatele musieli udać się do organów administracyjnych po zezwolenie. Oczywiście w czasie wojny sytuacja całkowicie się zmienia.

Aktualnie w Polsce obowiązuje ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji i to ona reguluje zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, ale nie tylko. W niej znajdziemy zapis na temat przewożenia broni przez terytorium naszego kraju i wywożenia jej za granicę. Ponadto w ustawie reguluje zasady posiadania broni przez obcokrajowców na terytorium Polski.

Trzeba pamiętać, że zakaz posiadania broni w Polsce nie oznacza, że żaden obywatel kategorycznie nie może jej mieć. O pozwolenie na broń możemy się starać, a wydaje je Komendant Wojewódzki Policji. Osoby, które starają się o pozwolenie na broń, muszą wskazać, do jakich celów jest im ona potrzebna.

Między innymi możemy je uzyskać, jeżeli broń potrzebna nam jest do obrony własnej, w celach myśliwskich, na zawody strzeleckie, do przeznaczenia pamiątkowego, do przeznaczenia szkoleniowego i do rekonstrukcji historycznych.

We wszystkich tych przypadkach musimy mieć ukończone 21 lat. Dodatkowo, musimy potwierdzić, że broń rzeczywiście jest dla nas niezbędna. Jednak istnieją pewne rodzaj broni, na które nie jest konieczne zezwolenie. O jakich broniach mowa?

Czy możemy posiadać jakieś rodzaje broni bez zezwolenia?

Część Polek i Polaków może myśleć, że posiadanie jakiejkolwiek broni bez zezwolenia jest niemożliwe. To nieprawda, ponieważ możemy korzystać z broni bez zezwolenia, a należą do nich między innymi pistolety udostępniane na strzelnicy i używane w celach szkoleniowych, sportowych oraz rekreacyjnych.

Na broń zabytkową, która umieszczona jest w zbiorach muzealnych, placówka nie musi posiadać zezwolenie. Dodatkowo możemy posiadać broń hukową i sygnałową, która służy przede wszystkim do wezwania pomocy w górach lub na morzu. W Polce mamy prawo do posiadania broni rozdzielnego ładowania bez zezwolenia, które powstały przed 1885 rokiem.

Czy to możliwe, żeby w Polsce był powszechny dostęp do broni?

W obliczu wojny, która nadal trwa na Ukrainie, wiele osób zastanawia się, czy podejście polskich władz do posiadania broni palnej bez konieczności uzyskania zezwolenia będzie możliwa.

Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj uwarunkowania kulturowe i historyczne, a mogliśmy to zauważyć przede wszystkim na przykładzie Stanów Zjednoczonych. W naszym kraju obywatele od lat nie mogli posiadać broni palnej. Warto też pamiętać, że w momencie, kiedy nasz kraj zniknął z map w wyniku rozbiorów, zaborcy ograniczyli dostęp do broni na terenach Polski.

zezwolenie na brońPolki i Polacy nie mają najlepszej opinii na temat powszechnego dostępu do broni. Możemy przyczyny szukać właśnie w naszej historii, w której obywatele mieli ograniczony do niej dostęp, ale także w kulturze. Warto zauważyć, że w mediach dość dużo mówi się, o atakach z bronią w ręku, które mają co jakiś czas miejsce w Stanach Zjednoczonych. To właśnie pogłębia strach i sprawia, że w Polsce nadal jest sporo przeciwników powszechnego posiadania broni.

Posiadanie broni w Polsce i na świecie

W zależności od historii i kultury różnych państw podejście do posiadania broni jest różne. Część państw takich jak Chiny i Japonia mają bardzo restrykcyjne prawo w tej kwestii.

Stany Zjednoczone z kolei są kojarzone z powszechnym dostępem do broni, co wynika między innymi z ich historii, w której broń palna odegrała sporą rolę. W Polsce nigdy nie było tradycji do posiadania broni, a już w 1919 roku za czasów II Rzeczypospolitej został uchwalony dekret, w którym była mowa o konieczności zdobycia zezwolenia na broń.

Aktualnie w Polsce obowiązuje ustawa z maja 1999 roku o broni palnej i amunicji, która reguluje warunki uzyskania zezwolenia na broń. W pewnych sytuacjach obywatele naszego kraju mogą, jak już zostało wspomniane,  posiadać broń. Między innymi w celach sportowych, myśliwskich lub do obrony własnej. Pozwolenie wydaje komendant policji wojewódzkiej. Istnieją pewne sytuacje i rodzaje broni, na które nie musimy zdobywać zezwolenia.

zezwolenie na brońSpora część naszego społeczeństwa zastanawia się czy z powodu wojny za naszą wschodnią granicą zmieni się podejście polskiego rządu – zwłaszcza po nadchodzących wyborach parlamentarnych. Na dziś niewiele jednak na to wskazuje, a powszechny dostęp do broni w Polsce w najbliższej przyszłości wydaje się mało prawdopodobny.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments