Dzień Inwestora Indywidualnego

Bogdanka zaskoczyła wynikami rocznymi – akcje mocno w górę

Udostępnij

Wczoraj rano grupa Lubelski Węgiel “Bogdanka” zaprezentowała wstępne wyniki finansowe za 2023 rok. Okazało się, że przez minione dwanaście miesięcy zyski oraz przychody tej kopalni znacząco wzrosły.

Powyższy raport został bardzo dobrze przyjęty przez uczestników rynku. W efekcie, akcje Bogdanki podrożały wczoraj o 5,4%.

Bogdanka z rekordowym zyskiem i przychodami Węgiel wśród złota i kosztowności

Z opublikowanego wczoraj rano wstępnego raportu finansowego wynika, że grupa Lubelski Węgiel “Bogdanka” wypracowała w 2023 roku 687,1 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto. To rekord w historii spółki. Dla porównania, rok wcześniej zysk netto Bogdanki sięgnął 175,6 miliona PLN.

Skonsolidowany zysk EBITDA grupy w ubiegłym roku ukształtował się zaś na poziomie 1,345 miliarda złotych. Rok wcześniej, zysk EBITDA spółki wyniósł 610 milionów PLN. Zysk operacyjny Bogdanki w minionych 12 miesiącach sięgnął z kolei 839,8 miliona złotych.

Ponadto, w 2023 roku Bogdanka wypracowała przychody rzędu 3,939 miliarda złotych, co jest najwyższą wartością w historii grupy. Rok wcześniej, przychody spółki ukształtowały się na poziomie 2,5 miliarda PLN.

Warto dodać, że w 2023 roku Bogdanka wyprodukowała 7,05 miliona ton węgla handlowego w 2023 roku, a sprzedała 6,7 miliona ton. Osiągnięty poziom produkcji jest zgodny ze zaktualizowanym celem produkcyjnym na 2023 rok. Natomiast rok wcześniej Bogdanka wyprodukowała i sprzedała 8,4 miliona ton węgla handlowego.

W oficjalnym komunikacie napisano, że “wyniki finansowe grupy kapitałowej LW Bogdanka za 2023 r. pozostawały pod presją nieprzewidywanych zdarzeń geologicznych, które miały miejsce pod koniec 2022 roku, jak i w pierwszym półroczu 2023 oraz wysokich cen czynników produkcji”.

W komunikacie spółki możemy przeczytać również, że “negatywny wpływ powyższych zdarzeń został zmitygowany wyższymi cenami kontraktowymi, w wyniku czego grupa kapitałowa LW Bogdanka wypracowała rekordowo wysokie wyniki finansowe”.

Spółka dodała też, że “ponadto, na podane powyżej szacowane wyniki za 2023 rok wpływ miał odpis aktualizujący w kwocie 48,5 miliona złotych, utworzony w związku z potencjalnym ryzykiem utracenia części maszyn i urządzeń znajdujących się w ścianie 3/VII/385 oraz części chodników przyścianowych przynależących do tej ściany”.

Prezes Bogdanki o kondycji spółki Węgiel

Prezes LW Bogdanka, Kasjan Wyligała oznajmił, że “spółka obecnie znajduje się w bardzo dobrej sytuacji ekonomiczno-finansowej, organizacyjnej i produkcyjnej”.

Prezes Bogdanki wyjaśnił przy tym, że „wygenerowane zyski mogą teraz służyć między innymi na finansowanie inwestycji i realizacji transformacyjnych celów zakładanych w ubiegłorocznej strategii spółki, takich jak multisurowcowość czy dywersyfikacja przychodów z kierunków odnawialnych źródeł energii i gospodarki obiegu zamkniętego”.

Kasjan Wyligała oświadczył ponadto, że “podobnie wysoko należy oceniać też dziś sytuację w kopalni. Po uporaniu się z problemami geologiczno-hydrologicznymi z początku ubiegłego roku i po ustabilizowaniu produkcji spółka osiągnęła doskonałe wyniki w IV kwartale. To bardzo dobry prognostyk”.

Na koniec prezes Bogdanki dodał, że “spółka odbudowała swoje moce produkcyjne i na tej podstawie zakłada wstępny plan produkcyjny na 2024 roku na poziomie około 9 milionów ton węgla handlowego”.

Akcje zwyżkują

Wczorajsza publikacja najlepszych w historii Bogdanki wyników finansowych nie mogła pozostać niezauważona przez inwestorów. I rzeczywiście, w poniedziałek na rynku mogliśmy dostrzec euforię.

Akcje grupy Lubelski Węgiel Bogdanka podrożały wczoraj o 5,4%. Co więcej, dziś zwyżka jest kontynuowana – w tej chwili papiery wartościowe spółki zyskują 1,5%.

Wykres akcji spółki Bogdanka

O spółce LW Bogdanka

Lubelski Węgiel “Bogdanka” to polski producent węgla kamiennego z siedzibą we wsi Bogdanka koło Łęcznej niedaleko Lublina w zagłębiu lubelskim. Obszar górniczy, na którym prowadzona jest eksploatacja jest położony na terenie gminy Puchaczów. Jest to jedyna kopalnia eksploatująca węgiel kamienny w zagłębiu lubelskim.

Lubelski Węgiel “Bogdanka” jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniających się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż.

Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Grupa Lubelski Węgiel “Bogdanka” zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 25 października 2009 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również