Dzień Inwestora Indywidualnego

Bitcoin będzie kosztował ponad 500 tys. USD

Udostępnij

Popularny model przewidywania ceny bitcoina, Stock to Flow (S2F), sugeruje, że po tegorocznym halvingu kurs BTC wyniesie nawet 532 000 dolarów.

Poł miliona USD za 1 BTC

Model stock-to-flow został pierwotnie opublikowany w marcu 2019 r. Bada on związek pomiędzy nową podażą BTC a aktualnie dostępnymi zapasami, zasadniczo obliczając wartość bitcoina na podstawie niedoboru.

Zgodnie z tym modelem, jak wskazał teraz w swoim nowym video jego twórca, PlanB, wartość BTC powinna wynosić teraz do 50 000 do 60 000 USD. Dziś zaś za jednego bitcoina na rynku płaci się trochę ponad 44 000 USD.

„Myślę, że w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy, w obliczu halvingu, cena bitcoina wzrośnie jeszcze bardziej, w kierunku regionu od 50 do 60 tys. dolarów” – powiedział na filmie PlanB. Dodał potem, że cena nie wzrośnie natychmiast po halvingu. Nastąpi pewne opóźnienie. Szczyt ma mieć miejsce w 2025 r. przy poziomie ponad 500 tys. USD.

Czy to trafna prognoza?

Model był w przeszłości krytykowany za zbyt hojne prognozy cenowe. W 2021 roku sugerował cenę BTC na poziomie 135 000 dolarów przy końcu cyklu. W rzeczywistości bitcoin osiągnął poziom cenowy przy 69 000 dolarów.

W krótkim okresie cena bitcoina ponownie spadła. Obecnie 1 BTC kosztuje nieco ponad 44 000 USD, co przekłada się na 3-proc. wzrost w skali 7 dni.

Strefa od 44 tys. do 45 tys. dolarów stanowiła przez ostatni miesiąc silny opór. Jednakże pozytywna odpowiedź Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w sprawie zatwierdzenia kasowych funduszy ETF na bitcoina w tym tygodniu może spowodować wzrost wartości cyfrowych aktywów.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również