BIK ostrzega przed podwyżkami stóp procentowych przy zaciąganiu kredytów

Udostępnij

Niskie stopy procentowe są jednym z czynników zachęcających Polaków do zaciągania kredytów. Przy decyzji o zaciągnięciu kredytu na długi okres trzeba pamiętać o rosnącym ryzyku podwyżki stóp procentowych – dowiadujemy się z komunikatu BIK i SGH.

Niskie stopy proc. a  rynek kredytów

Obniżka stóp proc. z zeszłego roku sprawiła, że branie dziś kredytu jest opłacalne. Gorzej z kredytami hipotecznymi, które bierze się na wiele lat. Stopy proc. mogą zaś zostać podniesione i to wcześniej, niż wielu kredytobiorcom się wydaje.

W I półroczu 2021 r. banki udzieliły zaś aż 13 proc. więcej kredytów mieszkaniowych w stosunku do roku 2019 i prawie 23 proc. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Kwota tych kredytów też jest wyższa i o aż 33 proc. niż w I półroczu 2019 r.

„Wysoka akcja kredytowa niewątpliwie stymuluje rozwój gospodarczy. Należy jednak pamiętać o ryzyku stopy procentowej, która z aktualnie bardzo niskiego poziomu może w przyszłości zacząć rosnąć. Jej wzrost to w konsekwencji wyższe kwoty rat kredytów zaciągniętych w środowisku najniższych historycznie stóp procentowych. Może to wpłynąć negatywnie na spłacalność kredytów, a tym samym na bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych, zwłaszcza tych, których poziom zadłużenia w stosunku do dochodu już dziś jest wysoki”

– powiedział cytowany w informacji prasowej prezes BIK Mariusz Cholewa.

„Zaciągając długoterminowe kredyty, zwłaszcza hipoteczne, zawsze trzeba mieć na względzie obciążenie ryzykiem. Skoro od dłuższego czasu stopy procentowe nie były podnoszone, należy liczyć się z tym, że w końcu może to nastąpić, a koszt zobowiązania wzrośnie”

– dodał w dokumencie dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

SGH i BIK apelują do wszystkich osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego o odpowiedzialne podejmowanie decyzji i uwzględnianie w niej również ryzyka wzrostu stóp procentowych.

Kiedy podwyżka stóp proc.?

Kiedy może czekać nas podwyżka stóp proc.? Eksperci sugerują, że już w 2022 r., czyli za kilka miesięcy. Wtedy kredyt, który weźmiemy teraz, okaże się cięższy do spłaty, niż wydawało się nam w momencie jego zaciągania.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również