Bierność EBC – czy podwyżka stóp procentowych jest realna?

211

Dziś wydarzeniem dnia jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Decyzja EBC dotycząca stóp procentowych zostanie opublikowana w czwartek, 14 kwietnia o godzinie 13:45. Następnie o 14:30 odbędzie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde, która przedstawi uzasadnienie decyzji Rady Prezesów.

Do tej pory, pomimo ekstremalnie wysokiej inflacji w praktycznie całej Strefie Euro, EBC konsekwentnie wykazywał się biernością. Jedyną istotną decyzją było zakończenie pandemicznego skup aktywów (PEPP) w ubiegłym miesiącu. Jednocześnie Europejski Bank Centralny zapowiedział, że szeroki program skupu (APP) będzie kontynuowany przez drugi kwartał, w coraz mniejszej skali. Czy dziś możemy spodziewać się jednak szerzej zakrojonych działań? Czy podwyżka stóp procentowych w Strefie Euro jest realna?

Wnioski z poprzedniego posiedzenia EBC EBC

Z protokołu sporządzonego podczas ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego wynika jasno, że członkowie Rady Prezesów generalnie poparli proponowane sformułowanie, zgodnie z którym wszelkie korekty podstawowych stóp procentowych EBC będą miały miejsce jakiś czas po zakończeniu skupu aktywów netto w ramach szerokiego programu skupu (APP). Choć uznano za słuszne przekazanie poglądu, że Rada Prezesów zamierza zyskać dodatkowy czas do oceny warunków podwyżki stóp po zakończeniu zakupów netto, podkreślano jednocześnie, że należy zachować maksymalną opcjonalność i elastyczność.

W sprawozdaniu dodano również, iż chociaż zakupy aktywów netto w ramach APP można uznać za spełniające swój cel, polegający na wzmocnieniu akomodacyjnego wpływu stóp procentowych, to potrzebne są dalsze dowody, zanim można będzie stwierdzić, że warunki dla podwyżki stóp zostały spełnione. W związku z tym nie powinno być automatyzmu w decyzjach o podwyżkach stóp i rozsądnie było zachować elastyczność i opcjonalność w tym zakresie, dopóki nie będzie jaśniejszy obraz wpływu wojny rosyjsko-ukraińskiej na średniookresowe perspektywy inflacji.

Dziś podwyżki nie będzie

Z powyższego jasno wynika, że Europejski Bank Centralny jeszcze miesiąc temu absolutnie nie zamierzał spieszyć się z podnoszeniem stóp procentowych. Mało tego, EBC dodał również, że może zakończyć skup aktywów w ramach APP dopiero w III kwartale bieżącego roku (a nie wraz z końcem drugiego, jak wstępnie zakładano), w zależności od opublikowanych danych, a wszelkie korekty podstawowych stóp procentowych EBC będą miały miejsce jakiś czas po zakończeniu zakupów netto Rady Prezesów w ramach APP i będą stopniowe.

Dwie podwyżki stóp przed końcem roku? Podwyżki stóp procentowych

Oznacza to, że nie powinniśmy się spodziewać podwyżki stóp procentowych EBC ani dziś, ani w czerwcu. Natomiast analitycy prognozują, że jeszcze przed końcem 2022 roku dojdzie do minimum dwóch podwyżek stóp procentowych EBC, o 25 punktów bazowych każda. Eksperci nie są jednak zgodni czy pierwsza z nich będzie miała miejsce jeszcze w trzecim kwartale tego roku czy już w czwartym.

Dziś zatem większość analityków oczekuje umiarkowanie jastrzębiego komunikatu od Europejskiego Banku Centralnego, który będzie zapowiadać – ale bez twardych deklaracji – zakończenie programu skupu APP w wakacje, lecz konkretnych informacji dotyczących terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych prawdopodobnie nie poznamy.

Czy nagła zmiana polityki monetarnej EBC jest możliwa?

Warto jednak zaznaczyć, że analizy ekspertów opierają się na sprawozdaniach z wcześniejszych posiedzeń EBC i publikowanych na bieżąco danych makroekonomicznych dotyczących Strefy Euro. Nie należy oczywiście wykluczać ewentualności według której, w trakcie ostatnich tygodni Rada Prezesów podjęła decyzję o dokonaniu znaczącego zwrotu w prowadzonej przez siebie polityce monetarnej i w efekcie dziś Christine Lagarde zapowie bardziej jastrzębie działania już w najbliższej przyszłości.

Nie zmienia to faktu, że podwyżka stóp procentowych EBC na dzisiejszym posiedzeniu, po wcześniejszych sugestiach, że do żadnej korekty nie dojdzie przed zakończeniem skupu APP, wydaje się praktycznie nierealna.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments