Biały Dom odpowiada na pytanie, czy Rosja może zaatakować NATO

Udostępnij

Przedstawiciel Białego Domu w Waszyngtonie, John Kirby, był pytany o to, czy Rosja planuje atak na państwa NATO.

Rosja planuje wojnę z NATO?

Podczas konferencji prasowej korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski zapytał rzecznika amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa, czy Rosja może zagrozić państwom NATO.

John Kirby uspokoił jednak, odpowiadając, że USA nie zaobserwowali jak dotąd „absolutnie żadnych oznak tego, iż Władimir Putin ma zamiar uderzyć w terytorium NATO”.

– Każdy naród najlepiej jak potrafi stara się wspierać Ukrainę, ale również ma suwerenne obowiązki wobec swoich obywateli. Jeśli chodzi o nas, to mamy wystarczający potencjał militarny, wolę, wiedzę, liczbę żołnierzy i zasoby, aby wypełnić nasze zobowiązania wynikające z Artykułu 5. wobec sojuszników z NATO – dodał Kirby.

Zauważył też, że w wyniku wojny za naszą wschodnią granicą armia Federacji Rosyjskiej „została osłabiona”, ale „nadal jest groźna”.

Wszystko to dzieje się w szczególnych okolicznościach. W tym tygodniu prezydent Joe Biden poinformował bowiem, że jego kraj dostarczy Ukraińcom 31 czołgów Abrams wraz odpowiednim wsparciem logistycznym.

Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz przekazał, że jego kraj wyśle Ukraińcom 14 czołgów Leopard 2 A6 z rezerw Bundeswehry. Łącznie z USA i zachodniej Europy na teren Ukrainy zostanie przetransportowane aż 3 tys. pojazdów opancerzonych.

Ukraina nie zaczęła tej wojny. Jeżeli rosyjskie oddziały wrócą do Rosji – tam, gdzie powinny być – to ta wojna zakończy się nawet dziś. Wszyscy tego chcemy. Nie pozwolimy, żeby jedno państwo kradło ziemię innemu – powiedział Joe Biden w czasie konferencji prasowej w Białym Domu w Waszyngtonie.

Rosja nie zagraża Polsce?

Jeśli wierzyć słowom urzędnika z Białego Domu, dziś w Polsce możemy spać spokojnie. Ważne jednak, by pamiętać, że dalsze cele geopolityczne Rosji będą zależne od wielu czynników, np. tego, czy USA zaangażują się w wojnę przeciwko Chinom. Jeżeli tak się stanie, Moskwa będzie niejako miała wolną rękę w Europie Wschodniej i może mieć chęć ataki na państwa bałtyckie i Polskę.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również