Bezterminowe certyfikaty Covid po trzeciej dawce

188

Dziś, we wtorek 26 kwietnia, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że w Polsce Unijny Certyfikat Covid dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki jest od teraz ważny bezterminowo. Dotychczas ważność tego certyfikatu w takiej sytuacji wynosiła 270 dni.

Zasłona milczenia w Unii Europejskiej

Dzisiejszą decyzję minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał już w ubiegłym tygodniu. Wynika ona z faktu, że Unia Europejska nie podała żadnych jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Jednocześnie nie ma rekomendacji w sprawie czwartej dawki, poza osobami powyżej 80 lat oraz tych, z obniżoną odpornością.

Natomiast do pierwszej dawki przypominającej większość społeczeństwa uzyskała już prawo dostępu. Podawana jest ona po przyjęciu pełnego cyklu (zwykle dwóch dawek), a jej celem jest wzmocnienie i utrwalenie ochrony przeciw COVID-19. W szczepieniu przypominającym są stosowane szczepionki mRNA, czyli Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna) w połowie dawki.

Warto dodać, że Unijny Certyfikat Covid dla dzieci do 18. roku życia jest bezterminowy w całej Unii Europejskiej.

Unijny Certyfikat Covid w Polsce i Europie zielony certyfikat

Dziś w Polsce Unijne Certyfikaty Covid rzadko są gdzieś wymagane. Ponadto, certyfikaty te lub zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, nie są wymagane przy wjeździe do takich krajów jak Irlandia, Litwa, Norwegia, Słowenia, Szwajcaria i Szwecja, a w przypadku Czech, Portugalii i Węgier – jedynie przy wjeździe samochodem.

Okazanie Unijnego Certyfikatu Covid może (ale nie musi) być natomiast wymagane korzystając z usług w takich krajach jak Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Rumunia i Włochy. Natomiast poza Unią Europejską mogą ich wymagać takie kraje jak: Islandia, Liechtenstein, Turcja i Wielka Brytania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments