Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 5%. Jeśli te dane się potwierdzą, oznacza to dalszy spadek liczby niepracujących Polaków. Na koniec maja bezrobocie w Polsce wyniosło 5,1%.
Bezrobocie w Polsce wciąż spada 
Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg poinformowała wczoraj, że według szacunków jej resortu mamy dziś historycznie najniższe bezrobocie.
Ponadto, Polska jest obecnie drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Co więcej, z odczytów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia ciągle spada – w czerwcu wyniosła 5%, podczas gdy w maju przyjmowała wartość 5,1%, a w kwietniu – 5,3%.
Do tej pory stopa bezrobocia była najniżej w październiku 2019 roku – podobnie jak w przypadku najnowszych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, odczyt wyniósł wówczas 5%. Obecnie mamy zatem wyrównanie tego rekordu.
Na koniec czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 784 900 bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 17 300. Warto dodać, że w rejestrach bezrobotnych było o 33 100 mniej osób niż na koniec czerwca ubiegłego roku.
Najlepiej sytuacja obecnie wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,9%. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano z kolei w województwie podkarpackim – wyniosła ona 8,4%.
Minister Maląg o rekordowo niskim bezrobociu w Polsce 
Minister Maląg zaznaczyła, że „nie jest kwestią przypadku, że mamy takie niskie bezrobocie i najwięcej osób pracujących, bo ponad 17 milionów”. Minister wskazała też, że jest to „efekt działań rządu podejmowanych interwencji chroniących miejsca pracy i wspierających firmy, a także inwestycji strategicznych dla samorządów”.
Co ciekawe, w ustawie budżetowej na 2023 rok założono wskaźnik bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5,4% na koniec bieżącego roku.
Według unijnych szacunków bezrobocie w Polsce jest jeszcze niższe
Warto zaznaczyć, że według unijnych danych bezrobocie w Polsce w maju było jeszcze niższe i wyniosło zaledwie 2,7%. Różnica w poziomach wynika z metodologii obliczania wskaźnika.
Taki wynik plasuje nas znacznie poniżej średniej całej Unii Europejskiej, która wynosi 5,9%. Najniższe bezrobocie w przypadku unijnej metodologii także odnotowano w Czechach, gdzie wskaźnik był na poziomie 2,4%. Polska plasuje się na drugiej pozycji.
Rynek pracy w Polsce pokazuje moc
Dobrą sytuację pracowników w Polsce potwierdzają nie tylko dane o stopie bezrobocia, ale także branżowe raporty.
Jak wynika z ostatniego badania Grant Thornton, w maju liczba nowych ofert pracy opublikowanych przez pracodawców na 50 największych portalach w Polsce wyniosła 308 480. Jest to wynik wyższy niż w kwietniu o 14,5% (o około 39 tysięcy ogłoszeń) oraz o 4,8% lepszy niż przed rokiem.