Jak wygląda bezrobocie w Polsce i Europie?

258

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec maja bezrobocie w Polsce wyniosło 5,1%. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż w kwietniu. W urzędach pracy zarejestrowanych było około 850 tysięcy osób szukających zatrudnienia.

To już trzeci kolejny miesiąc ze spadkiem procentowego bezrobocia, a zarazem najlepsze dane od października 2019 roku – tylko w tamtym miesiącu stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa, wyniosła dokładnie 5%. Mało tego – eksperci oczekują, że ten rekord może zostać pobity już w wakacje, co potwierdza, że rynek pracy wciąż jest mocny, a coraz groźniej zbliżające się spowolnienie gospodarcze nie wywołuje na nim na tę chwilę choćby najmniejszego ochłodzenia.

Co dalej z poziomem bezrobocia w Polsce? Jak ten wskaźnik wygląda w innych krajach Europy? Jaka jest średnia dla Unii Europejskiej i Strefy Euro? W jakich krajach odsetek osób bez pracy jest niższy niż w Polsce? Odpowiedzi na te pytania zaprezentujemy poniżej:

Bezrobocie w Unii Europejskiej i Strefie Euro zasiłek dla bezrobotnych

Bezrobocie w całej Unii Europejskiej, podobnie jak w Polsce, przez ostatnie 1,5 roku systematycznie spada. W efekcie w kwietniu (dane za maj w całej Unii Europejskiej nie zostały jeszcze opublikowane) stopa bezrobocia w UE wyniosła 6,2%. Co ciekawe, w Strefie Euro jest ona wyraźnie wyższa – wynosi 6,8%.

Które kraje Europy mogą poszczycić się najniższym poziomem bezrobocia? Liderem jest tutaj Szwajcaria, gdzie bezrobocie rejestrowane na koniec maja wyniosło zaledwie 2,1%. Drugie miejsce zajmuje Dania, gdzie stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 2,4%.

Na najniższym stopniu podium niespodziewanie plasuje się Mołdawia. W tym kraju dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego publikowane są co kwartał i na koniec marca wyniosło ono 3%. Bardzo możliwe jednak, iż wraz z końcem czerwca sytuacja ta ulegnie zmianie, ponieważ na koniec grudnia 2021 roku bezrobocie rejestrowane w Mołdawii wynosiło 2,6%.

Gdzie jeszcze bezrobocie jest niższe niż w Polsce?

Poniżej prezentujemy kolejne kraje Europy, w których stopa bezrobocia jest niższa niż w Polsce:

 • Czechy – 3,2% (dane na koniec maja)
 • Malta – 3,2% (dane na koniec marca, publikowane co kwartał)
 • Holandia – 3,3% (dane na koniec maja)
 • Norwegia – 3,3% (dane na koniec marca, publikowane co kwartał)
 • Węgry – 3,4% (dane na koniec maja)
 • Islandia – 3,5% (dane na koniec maja)
 • Wielka Brytania – 3,8% (dane na koniec kwietnia)
 • Białoruś – 3,9% (dane na koniec grudnia 2021, publikowane co rok)
 • Rosja – 4% (dane na koniec kwietnia)
 • Luksemburg – 4,6% (dane na koniec maja)
 • Bułgaria – 4,6% (dane na koniec kwietnia)
 • Irlandia – 4,7% (dane na koniec maja)
 • Niemcy – 5% (dane na koniec maja)

Gdzie bezrobocie jest najwyższe? oferty pracy

Gdzie natomiast największa część społeczeństwa jest bez pracy? W Unii Europejskiej niechlubna pozycja lidera w tym zestawieniu należy do Hiszpanii. Bezrobocie rejestrowane w tym kraju na koniec marca (dane publikowane są co kwartał) wynosiło aż 13,65%.

Co istotne, taki wynik przekłada się na dopiero czwartą pozycję w całej Europie. Pierwsza trójka oficjalnie należy bowiem do krajów bałkańskich. Liderem jest Bośnia i Hercegowina, gdzie bezrobocie rejestrowane wynosiło na koniec marca aż 30,66%. Drugie miejsce należy do Czarnogóry, gdzie wskaźnik ten na koniec kwietnia przyjmował wartość 21,79%. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Macedonia Północna – tam stopa bezrobocia na koniec marca wyniosła 14,8%. Bardzo możliwe jednak, że wyższe bezrobocie notuje się w Kosowie, lecz po raz ostatni oficjalne dane dotyczące zatrudnienia w tym kraju opublikowano 1,5 roku temu.

Co dalej z bezrobociem w Polsce?

Jak zostało wspomniane we wstępie średnie bezrobocie w Polsce jest o krok od osiągnięcia rekordowo niskiego wyniku. Brakuje zaledwie 0,2. punktu procentowego do wyznaczenia nowego minimum. Ekonomiści sugerują, że jest to w zasięgu i przy wakacyjnej publikacji tego wskaźnika zobaczymy pierwszy raz w historii naszego kraju czwórkę z przodu. Zmartwiony mężczyzna zwolniony z pracy

Niestety, eksperci nie mają jednak wątpliwości, że z czasem jednak popyt na pracę będzie spadał wraz z postępującym spowolnieniem w gospodarce, które dziś wydaje się nieuniknione.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments