Te atrakcje Warszawy zobaczysz bezpłatnie, ale tylko w te dni

296

bezpłatne atrakcje WarszawySpacerując po Warszawie często nabieramy ochoty odwiedzić jakiś zabytek lub muzeum, lecz nie chcemy przy tym wydać pieniędzy, prawda? Okazuje się, że istnieje taka możliwość, do wielu miejsc można wybrać się bezpłatnie. Trzeba jedynie odpowiednio zaplanować kiedy daną atrakcję zobaczyć, każdego dnia tygodnia różne miejsca oferują darmowy wstęp. Nie musimy więc czekać na “Noc Muzeów”. Zobaczmy jakie bezpłatne atrakcje Warszawy na nas czekają w poszczególne dni tygodnia.

Bezpłatne atrakcje Warszawy w poniedziałki

W poniedziałek w godzinach 10-18 możemy bez opłat odwiedzić niezwykle popularne Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku. Ekspozycje opowiadają dzieje Powstania we wszystkich jego aspektach, a aranżacja wnętrza i efekty multimedialne przybliżają powstańczą rzeczywistość. Dodatkowo przedstawiona jest w nim historia i działalność Polskiego Państwa Podziemnego.

W ten sam dzień w godzinach 9-17 możemy się także wybrać bez opłat do Stacji Muzeum. Gromadzi ona zabytki techniki kolejowej, takie jak tabor czy elementy infrastruktury, a także zabytki związane z historią kolejnictwa w Polsce, m.in. mapy, modele i makiety, sztandary stowarzyszeń, lampy, zegary, telefony, mundury, dokumenty oraz fotografie. Znajdują się one w trzech salach wystawienniczych oraz skansenie stanowiącym ekspozycję zewnętrzną.

W poniedziałek w godzinach 12-16 darmowy wstęp oferuje również Muzeum Plakatu. To pierwsze miejsce tego typu na świecie, otwarto je już w 1968 roku. W swoich zbiorach posiada około 54 tysięcy prac. Znajdują się w nich kolekcje plakatu polskiego i europejskiego od końca XIX wieku do współczesności, kolekcja Polskiej Szkoły Plakatu, jak również plakaty amerykańskie, chińskie i japońskie.

Jakie bezpłatne atrakcje Warszawy czekają na nas następnego dnia?

Darmowe wtorki

We wtorek w godzinach 11-18 wstęp bez opłat oferuje słynne Muzeum Narodowe. To jedna z najstarszych galerii sztuki w Polsce, otwarto je w 1862 roku.

Jej zbiory liczą około 830 tysięcy dzieł, od antyku do współczesności i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny, fotografie, numizmaty, sztukę użytkową i wzornictwo.

Ekspozycje stałe oferują różne narracje i są umiejscowione w różnych okresach historycznych – Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Sztuki Dawnej, Sztuki XIX, XX i XXI wieku oraz Galeria Wzornictwa Polskiego. Ich aranżacje mają na celu powiązanie tych dzieł w jedną uniwersalną panoramę sztuki.

W ten sam dzień w godzinach 10-18 można się także wybrać do Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Zajmuje się ono dokumentowaniem, gromadzeniem, ekspozycją polskich oraz zagranicznych grafik, malarstwa i fotografii o tematyce satyrycznej.

We wtorki w godzinach 10-18 można także odwiedzić Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Mieści się ono w domu, w którym urodziła się światowej sławy chemiczka.

Na wystawie poświęconej jej życiu ujrzymy autentyczne sprzęty i przedmioty należące do noblistki lub pochodzące z jej epoki, w tym zdjęcia, dokumenty, znaczki, monety, medale, gazety, książki, meble oraz przyrządy laboratoryjne.

W środy także czekają na nas darmowe atrakcje Warszawy.

Bezpłatne atrakcje Warszawy w środy

W środy w godzinach 10-18 na zwiedzanie bez opłat zaprasza Zamek Królewski.

Ta barokowo-klasycystyczna budowla, której początki sięgają XIV wieku, w przeszłości była Rezydencją królów Rzeczypospolitej.

Obecnie pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Przechowane są tu chociażby insygnia władzy Prezydenta RP.

Tego samego dnia w godzinach 11-20 można także bezpłatnie zwiedzić Muzeum Fryderyka Chopina. Znajduje się ono w zabytkowym Pałacu Ostrogskich i za pomocą multimedialnej wystawy pozwala na zapoznanie się z życiem i twórczością słynnego kompozytora.

Warte uwagi są także bezcenne pamiątki, jak choćby fortepian Pleyel, na którym wirtuoz grał przez ostatnie dwa lata swojego życia.

Następnego dnia również możemy odwiedzić kilka bezpłatnych atrakcji Warszawy.

Darmowe czwartki

Czwartek oferuje wiele bezpłatnych wejść i z pewnością nie uda się ze wszystkich skorzystać w jeden dzień.

Na początek międzynarodowej sławy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Czynne jest w godzinach 10-18.

Dokumentuje ono tysiącletnią historię Żydów w Polsce. Wystawa składa się z ośmiu galerii opowiadających o ich kulturze i dziedzictwie. Warto dodać, że w 2016 roku zostało ono wyróżnione nagrodą jako Europejskie Muzeum Roku.

Za darmo w czwartki w godzinach 10-18 możemy jeszcze zwiedzić Muzeum Warszawy. 21 gabinetów tematycznych znajdujących się w 11 połączonych ze sobą kamienicach gromadzi i prezentuje zbiory związane z historią Warszawy.

W tych samych godzinach możemy bezpłatnie zwiedzić jeszcze Fotoplastikon Warszawski. To unikatowa galeria trójwymiarowych zdjęć z różnych okresów historycznych działająca w Warszawie już od ponad stu lat.

To nie koniec. W tych samych godzinach możemy również bezpłatnie wybrać się do Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zlokalizowane jest w jednym z najstarszych obiektów mieszkalnych na terenie prawobrzeżnej Warszawy. Poznamy historię tej części miasta mającą miejsce od XVI wieku po dzień dzisiejszy.

Tego samego dnia w godzinach 12-16 za darmo wybierzemy się także do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Składa się ono z zapierającej dech barokowej rezydencji i wspaniałych ogrodów.

W godzinach 12-20 możemy także bezpłatnie odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Zajmuje się ono tworzeniem, wystawianiem i dokumentowaniem współczesnej sztuki polskiej oraz zagranicznej.

W tych samych godzinach możemy się również bezpłatnie wybrać do innego miejsca o podobnej tematyce, a mianowicie odwiedzić Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.

W tym miejscu prezentowane są najciekawsze zjawiska występujące w sztuce współczesnej XX i XXI wieku.

Czas na bezpłatne wejścia w piątki.

Bezpłatne atrakcje Warszawy w piątki

W piątki w godzinach 10-18 za darmo odwiedzimy Muzeum Łazienki Królewskie.

Była to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta tworzona przez klasycystyczno-barokowy pałac wzniesiony w XVII wieku i piękne, historyczne ogrody.

A obecnie to idealne miejsce na zwiedzanie, a spacer po parku może dać nam małe wytchnienie szczególnie w upalne dni.

W soboty również możemy skorzystać z bezpłatnych atrakcji Warszawy.

Darmowe wejścia w soboty

W soboty w godzinach 10-17 wstęp za darmo oferuje Muzeum Sportu i Turystyki.

To jedno z najstarszych miejsc tego typu w Europie, działa nieprzerwanie od 1952 roku. Liczy ponad 45 tysięcy eksponatów dotyczących głównie polskiego sportu.

Na koniec tygodnia także czekają na nas bezpłatne atrakcje Warszawy.

W niedziele za darmo

W niedzielę w godzinach 11-18 darmowy wstęp oferuje również Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. W swoich zbiorach posiada cenne manuskrypty, takie jak jedyny istniejący autograf “Grażyny” Adama Mickiewicza, liczne księgozbiory i przedmioty z gabinetów takich pisarzy, jak Julian Tuwim, Leopold Staff czy Witold Gombrowicz.

W ostatni dzień tygodnia bez opłat w godzinach 10-16 zwiedzimy natomiast Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Gromadzi ono zbiory ekologiczne, a także upowszechnia wiedzę o naszej planecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments